Aktualizacja: 25.11.2024 01:57 Publikacja: 27.01.2022 15:01
Foto: Adobe Stock
Gospodarka USA dobrze sobie radziła w czwartym kwartale mimo pandemii oraz zakłóceń w łańcuchach dostaw. Tempo wzrostu PKB było wówczas drugie pod względem szybkości, licząc po 2000 r. Średnia prognoz analityków mówiła o zwyżce PKB o 5,5 proc., po wzroście o 2,3 proc. odnotowanym w trzecim kwartale. (To dane annualizowane, czyli liczone kwartał do kwartału w tempie rocznym.) Wzrost gospodarczy za cały 2021 r. wyniósł 5,7 proc. i był najwyższy od 1984 r., ale był on w dużym stopniu odbiciem po spadku o 3,4 proc. w 2020 r.
Znów bardzo słabe dane przyniosły wstępne odczyty indeksu PMI dla strefy euro oraz osobno Niemiec i Francji. Nie widać śladu ożywienia w przemyśle, a koniunktura w usługach tąpnęła.
Najnowsze dane GUS wskazują na kolejne pogorszenie bieżących nastrojów u polskich konsumentów. Swoją obecną sytuację finansową oceniamy najlepiej w historii badania, ale w przyszłość patrzymy z niepokojem.
Coraz szybciej rosną ceny w Rosji. Ze 100 towarów znajdujących się w koszyku konsumenckim Rosstatu (urzędu statystycznego) ponad 80 z nich drożeje „dramatycznie".
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce spadła w październiku o 9,6 proc. rok do roku – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej, uważa, że przesłanki do obniżek stóp procentowych pojawią się między marcem a lipcem 2025 r. Tym samym przyspieszył ten moment względem poprzedniej opinii, sprzed tygodnia.
Waszyngton ostrzega, że rosyjski atak na Ukrainę może się zacząć w najbliższym tygodniu.
Prezydent Joe Biden ogłosił w piątek, że Stany Zjednoczone zakazują importu rosyjskiego alkoholu, owoców morza i diamentów.
„Wojna Rosji z Ukrainą spowodowała, że Polska bardzo zyskała na znaczeniu. Dla Stanów Zjednoczonych staliśmy się najważniejszym sojusznikiem w tej części Europy. Nie tylko dlatego, że nasz kraj jest główną bazą dla amerykańskich żołnierzy, również dzięki zwykłym Polakom, którzy niosą pomoc uchodźcom z Ukrainy. A spotkanie szefów dyplomacji Ukrainy i Rosji, wskazuje przede wszystkim na jedno, ta wojna trwać będzie miesiącami” – mówi Jędrzej Bielecki z działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”.
Administracja USA jest gotowa złagodzić sankcje gospodarcze wobec Wenezueli, aby zapewnić dostawy ropy naftowej z tego kraju po ogłoszeniu embarga na ropę z Rosji w ramach sankcji za agresję na Ukrainę
Ustawodawcy w Waszyngtonie domagają się nałożenia embarga na nośniki energii z Rosji. Biały Dom jednak bardzo ostrożnie podchodzi do tego pomysłu.
Administracja prezydenta Joe Bidena zapewnia, że rozważa różne opcje, jeśli miałoby dojść do zmniejszenia zużycia rosyjskich surowców. Agencja Bloomberg powołując się na nieoficjalne informacje donosi, że zakaz importu jest bliżej niż dalej. A demokratyczni senatorowie mówią wprost: nie zatrzymamy Putina z rosyjskim gazem w amerykańskich samochodach.
Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej utrzymał w mocy wyrok śmierci dla Dżochara Carnajewa, który jest jednym z zamachówców odpowiedzialnych za atak podczas Maratonu Bostońskiego w 2013 roku.
USA ogłosiły dziś zakaz transakcji z Bankiem Rosji, Funduszem Narodowego Dobrobytu, rosyjskim ministerstwem skarbu funduszem inwestycji bezpośrednich. Bank Rosji ogłosił wstrzymanie interwencji na rynku walutowym. Przyczyny nie podano.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas