Wysoka inflacja zniechęca Polaków do zakupów?

Aktywność w handlu detalicznym, która w lipcu wyraźnie osłabła, w sierpniu ożyła. Sprzedaż realnie wzrosła o ponad 5 proc. rok do roku. Wciąż jednak jest niższa niż byłaby, gdyby nie wybuch pandemii. Popyt tłumić może m.in. najszybszy od co najmniej 2004 r. wzrost cen w sklepach. Drogie materiały i niedobór pracowników nie zatrzymały natomiast budownictwa.

Publikacja: 21.09.2021 11:36

Wysoka inflacja zniechęca Polaków do zakupów?

Foto: Adobe Stock

Jak podał we wtorek GUS, sprzedaż detaliczna w ujęciu realnym (czyli w cenach stałych) wzrosła w sierpniu o 5,4 proc. rok do roku, po zwyżce o 3,9 proc. w lipcu. Ten ostatni wynik był najsłabszy od lutego, a ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści zgodnie szacowali, że sierpień przyniósł poprawę koniunktury w handlu. Przeciętnie spodziewali się zwyżki sprzedaży o 5,7 proc. rok do roku.

Wzrost o 5,4 proc. trudno jednak uznać za mocno rozczarowujący. Wiosną br. sprzedaż detaliczna rosła wprawdzie w tempie dwucyfrowym, ale był to w dużej mierze efekt niskiej bazy odniesienia sprzed roku, gdy aktywność w handlu zamarła pod wpływem pierwszej fali antyepidemicznych ograniczeń. Od czerwca ten efekt był już znacznie słabszy.

Pozostało 87% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Handel
Polacy zaczynają oszczędzać nawet na jedzeniu. Efekt szalejącej inflacji
Ekonomia
Ceny rosną bardzo szybko. Czas przywyknąć do dużej inflacji
Dane gospodarcze
Nastroje polskich konsumentów znów gorsze. I to mimo najlepszej sytuacji finansowej
Dane gospodarcze
Inflacja w Rosji traci hamulce. Najszybciej drożeje żywność
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dane gospodarcze
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce dużo gorzej od prognoz. Są nowe dane GUS