Według raportu Ministerstwa Zdrowia, w ciągu ostatniej doby w Polsce dodatni wynik testu na koronawirusa SARS-COV-2 stwierdzono u 4203 osób. Wiceszef resortu kierowanego przez Adama Niedzielskiego powiedział w Radiu Plus, że liczba nowych przypadków jest tydzień do tygodnia niższa o ok. 17 proc.
- Nasze prognozy to przewidywały, że jesteśmy już właściwie poza szczytem zachorowań na COVID-19 - oświadczył Waldemar Kraska. Dodał, że podobnie jest z wirusem grypy. - Co prawda dziennych przypadków jest ponad 20 tysięcy, ale także widzimy już zdecydowanie tendencję spadkową - zaznaczył.
Czytaj więcej
Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę w sprawie odtajnienia informacji związanych z pochodzeniem wywołującego COVID-19 koronawirusa SARS-CoV-2.
Dla porównania, w ciągu ostatnich 30 dni w Polsce - według danych Ministerstwa Zdrowia - notowano dziennie średnio 2,5 tys. przypadków SARS-CoV-2. Z danych rządowych wynika, że w szpitalach przebywa 3,2 tys. pacjentów z COVID-19.
Do kiedy stan zagrożenia epidemicznego?
12 maja 2022 r. minister zdrowia (od sierpnia 2020 r. funkcję tę pełni Adam Niedzielski) wydał rozporządzenie w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii oraz rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego, który miał obowiązywać do odwołania. Zgodnie z przepisami, stan zagrożenia epidemicznego obowiązuje do 31 marca 2023 r. Czy obowiązywanie tych przepisów zostanie przedłużone?