Budżet powinien sypnąć kasą?

W polskim interesie jest jak najszybsze zwiększenie tegorocznego deficytu sektora publicznego do maksymalnych limitów, zwiększenie inwestycji i podtrzymanie gospodarczej koniunktury i oczekiwań zanim będzie za późno – pisze na Twitterze ekonomista Marcin Piątkowski.

Aktualizacja: 05.03.2020 14:50 Publikacja: 05.03.2020 14:31

Budżet powinien sypnąć kasą?

Foto: iStockphoto

„Przypomina się mi dyskusja z kryzysowego 2008 roku: ówczesny minister finansów twierdził, że za wszelką cenę trzeba utrzymać deficyt poniżej 3 proc. PKB w 2009 i ciąć wydatki (sic!), żeby „utrzymać wiarygodność na rynkach finansowych, podtrzymać wzrost (sic!) i wejść do euro:-)" napisał w czwartek na Twitterze Marcin Piątkowski, ekonomista Banku Światowego.

Dalej pisze, że „w praktyce, w 2009-10 deficyt sektora publicznego skoczył o prawie 8 proc. PKB (zamiast planowanych 3 proc.), co uratowało naszą gospodarkę i stworzyło „zieloną wyspę". Chociaż COVID to nie globalny kryzys finansowy, to może jednak wykorzystamy lekcje z tej historii?" – pyta retorycznie.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Budżet i podatki
Szok w rosyjskiej Dumie: dwie partie nie poparły wojennego budżetu Putina
Budżet i podatki
Czy da się „wykręcić” 110 mld zł dziury w budżecie w dwa miesiące
Budżet i podatki
Deficyt budżetowy będzie wyższy. Sejm przegłosował zmiany
Budżet i podatki
Kto i za ile kupi kolejne setki miliardów polskiego długu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Budżet i podatki
Budżetowe wpływy z CIT dołują. Rekordy już nie wrócą?