Aktualizacja: 02.07.2021 11:14 Publikacja: 02.07.2021 11:05
Foto: AFP
Kraje, które nie zgodziły się na globalny minimalny CIT to: Irlandia, Węgry, Estonia, Barbados, Kenia, Nigeria, Sri Lanka oraz karaibskie państwo St. Vincent i Grenadyny. Peru wstrzymało się z poparciem, gdyż obecnie nie posiada stabilnego rządu.
Międzynarodowa umowa dotycząca podatków ma zostać dopracowana w szczegółach do października. Jak na razie jej pierwszy filar przewiduje, że podatki płacone przez globalne korporacje będą w większym stopniu wypłacane w miejscach, gdzie wypracowują one swoje zyski, a nie w krajach, w których zarejestrowały one swoją własność intelektualną. Drugi filar mówi o minimalnej stawce CIT dla wielkich firm. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że będzie ona najprawdopodobniej wynosiła 15 proc. OECD szacuje, że rządy na całym świecie zyskają 100 mld USD na pierwszym filarze i 150 mld USD na drugim filarze tej umowy. Na porozumienie w tej kwestii zgodziła się nawet część krajów i terytoriów uznawanych za raje podatkowe - m.in. Kajmany i Gibraltar.
Ropa marki Urals jest obecnie najtańsza od pandemii. W efekcie dziura w budżecie Rosji, z którego finansowana je...
Przygotowanie i uzgodnienie unijnego budżetu na lata 2028-2034 może być najtrudniejszym zadaniem w historii – oc...
Jednym z najbardziej obiecujących narzędzi mogących zrewolucjonizować pracę działów podatkowo-finansowych, jest...
Wiadomo już, który sektor państwa miał największy deficyt w minionym roku – to rząd i instytucje rządowe, które...
Dziura w kasie państwa puchnie jak na drożdżach – wynika z danych Ministerstwa Finansów. Po części to efekt ubyt...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas