Zanosi się na spór wokół kupna Energi przez PGE

Ewentualne przejęcie Energi przez Polską Grupę Energetyczną może wywołać ostry konflikt między ministrem skarbu i szefową Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Publikacja: 16.08.2010 02:00

RśŚnie liczba fuzji i przejęć na rynku. UOKiK przygotowuje zbiór wytycznych, które mają ułatwić firm

RśŚnie liczba fuzji i przejęć na rynku. UOKiK przygotowuje zbiór wytycznych, które mają ułatwić firmom przygotowywanie wniosków o zgodę na przejęcia.

Foto: Rzeczpospolita

Dziś upływa termin składania wiążących ofert na 83 proc. akcji gdańskiej Energi. Chętni to: GDF Suez, Kulczyk Investments wspólnie z Goldman Sachs i funduszami oraz PGE.

Według Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel, prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wygrana PGE byłaby szkodliwa. – Taka transakcja znacząco ograniczyłaby konkurencję i nie możemy się na nią zgodzić – mówi szefowa UOKiK. I przypomina, że PGE, „faworyzowana w wyścigu do Energi, już ma mocną pozycję na rynku”. Przy produkcji energii to ok. 40 – 42 proc., a Energa daje dodatkowe 3 – 4 proc. Problem dotyczy też sprzedaży detalicznej – PGE ma ok. 27 proc. udziału w rynku, a Energa 16 – 17 proc. W hurcie pozycja PGE jest jeszcze mocniejsza – przekracza 40 proc.

Obawy, że PGE zdominuje rynek, podziela wielu ekspertów. Są przekonani, że tak silny podmiot będzie dyktował innym warunki. Jednak z drugiej strony są też zwolennicy wzmocnienia największej firmy energetycznej w kraju.

Dla ministra skarbu szybki wybór inwestora dla Energi ma szczególne znaczenie. Wpływy ze sprzedaży 83 proc. akcji, które szacuje się nawet na 6 mld zł, są ważnym elementem tegorocznych przychodów budżetu. Dlatego należy się spodziewać, że jeśli przetarg wygra PGE, a urząd będzie chciał zablokować transakcję, otwarty konflikt między prezes UOKiK i ministrem Aleksandrem Gradem jest realny. Tym bardziej że prezes urzędu nie zamierza dać PGE nawet zgody warunkowej na transakcję.

Zarząd grupy liczył się właśnie z taką możliwością i nawet się zastanawiał, jakie aktywa mógłby sprzedać, by uzyskać przychylność UOKiK. – Zgody warunkowe mają sens, gdy można ograniczyć negatywny wpływ fuzji na konkurencję – mówi Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. – W tym przypadku nie widzę takiej możliwości.

W potencjalnym konflikcie minister może sięgnąć tylko po argument, jakim jest bezpieczeństwo energetyczne kraju, by przekonać prezes UOKiK. W planach PGE wobec Energi jest założenie, że gdańska firma będzie odpowiadać za budowę pierwszej polskiej elektrowni atomowej. A to jeden z elementów poprawiających bezpieczeństwo zaopatrzenia kraju w prąd.

Urząd w tym roku nie narzeka na brak pracy. Wpłynęło już 106 wniosków koncentracyjnych, a urząd wydał 81 decyzji (w całym ub.r. 123). Ten rok pod względem liczby postępowań będzie na pewno wyjątkowy, zwłaszcza że szykują się kolejne duże transakcje. Obecnie w toku jest 27 spraw, ruszyło choćby postępowanie wyjaśniające w sprawie ewentualnego przejęcia BZ WBK przez PKO BP. – Niezależnie od tego, kto zostanie inwestorem BZ WBK, sprawa i tak do nas trafi. Chcemy wyrobić sobie pewną opinię, zanim wpłynie oficjalny wniosek – wyjaśnia prezes UOKiK.

Budżet i podatki
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu
Budżet i podatki
Czy trzeba będzie mocniej zaciskać pasa
Budżet i podatki
Jaki był deficyt w finansach państwa w ubiegłym roku? GUS podał dane
Budżet i podatki
Zadłużenie państwa przekroczyło 2 bln zł
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Budżet i podatki
Niemiecka Rada Federalna zatwierdza zmianę konstytucji i wielomiliardowy pakiet finansowy