W czwartek zakończyły się trzydniowe XXII Międzynarodowe Targi Technologii dla Odlewnictwa METAL. Należącą do najważniejszych imprez targowych branży w Europie Środkowo-Wschodniej wystawę zorganizowały Targi Kielce.
Wystawcy pokazali m.in. maszyny dla odlewnictwa, urządzenia peryferyjne oraz części zamienne dla sektora odlewniczego, w tym odlewnictwa metali nieżelaznych, a także komponenty i surowce. Swoją ofertę zaprezentowało blisko 300 firm z 33 krajów: obok polskich pojawili się wystawcy m.in. z Austrii, Białorusi, Belgii, Chin, Czech, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Kanady, Korei Południowej, Liechtensteinu, Macedonii, Niemiec, Norwegii, Węgier, Słowenii, Szkocji, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Wystawę w Kielcach odwiedziło m.in. kilkuset uczestników odbywającego się w tym samym czasie w Krakowie 73. Światowego Kongresu Odlewnictwa. Targi Kielce były jednym z jego sponsorów.
W Centrum Kongresowym targów odbyło się walne zebranie członków Światowej Organizacji Odlewnictwa (WFO), na którym omawiano kwestie poświęcone rozwojowi branży. W czasie trwania wystawy Targi Kielce przedłużyły umowę o współpracy z Chińskim Stowarzyszeniem Odlewniczym (China Foundry Association). Gwarantuje ona kieleckiemu ośrodkowi wystawienniczemu, a także polskim firmom, udział w najważniejszych azjatyckich targach odlewniczych w Shanghai New International Expo Center, które odbędą się w marcu 2019 r. To największa tego typu wystawa w Azji i druga na świecie. Umowa przewiduje również, że chińskie firmy będą obecne w Kielcach podczas kolejnej edycji targów METAL w 2020 r.
– Jesteśmy zainteresowani polskim rynkiem odlewniczym i współpracą z polskimi firmami. Nasza obecność na Targach Kielce i zaproszenie przedstawicieli tego ośrodka do Szanghaju to szansa na nawiązanie nowych kontaktów biznesowych – zadeklarował Zhang Zhiyong, wiceprezes i sekretarz generalny Chińskiego Stowarzyszenia Odlewniczego. Chiny pozostają światowym liderem rynku odlewniczego, podczas gdy Polska z produkcją branży na poziomie ponad 1 miliona ton rocznie zajmuje 16. miejsce w rankingu światowym i 8. miejsce w Europie. – Przyrost produkcji odlewów ze stopów aluminium w Polsce należy do największych w Europie. A zwiększające się zapotrzebowanie na odlewy ze stopów metali nieżelaznych sprzyja inwestowaniu w nowe środki produkcji, nowe maszyny ciśnieniowe i powstawaniu nowych odlewni – podkreślił Adam Górny, prezes Metals Minerals i przewodniczący Rady Biznesu targów METAL.
Targom towarzyszyły wystawy: Aluminium & Nonfermet, Recykling, Control-Tech oraz debiutujące w 2018 roku targi Heat Treatment, dedykowane firmom związanym z branżą obróbki cieplnej i urządzeń grzejnych. Odbyło się także seminarium poświęcone drukowi 3D w metalu.