Embargo na mięso będzie zniesione

Osiągnięto porozumienie w sprawie eksportu polskiego mięsa do Rosji. Informację potwierdza minister rolnictwa Rosji Aleksiej Gordiejew. Za miesiąc będą rozmowy o embargu na produkty roślinne

Aktualizacja: 13.12.2007 02:04 Publikacja: 12.12.2007 08:05

Embargo na mięso będzie zniesione

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Hawałej GH Grzegorz Hawałej

Ministrowie rolnictwa Polski i Rosji: Marek Sawicki i Aleksiej Gordiejew porozumieli się w sprawie zniesienia embarga na polskie mięso. W przyszłym tygodniu w Kaliningradzie ma dojść do spotkania ekspertów weterynaryjnych, na którym ma być zawarte porozumienie, po czym nastąpi zniesienie embarga.

Rosja wprowadziła embargo w listopadzie 2005 roku. Początkowo dotyczyło on jedynie mięsa, a następnie również produktów roślinnych.

- Dostawy zostaną wznowione, gdy tylko służby weterynaryjne podpiszą memorandum - zadeklarował Gordiejew.

Szef rosyjskiego resortu rolnictwa zastrzegł jednak, że na niektóre artykuły ograniczenia zostaną utrzymane, co - jak wyjaśnił - wynika m.in. z wykrycia ognisk ptasiej grypy w Polsce.

Gordiejew podkreślił, że służby weterynaryjne Rosji i Polski uzgodniły wzajemne wymogi i zasady kontroli produkcji zwierzęcej. Określono także punkty odpraw produktów mięsnych i opracowano mechanizm współpracy służb dwóch krajów.

Z inicjatywą zaproszenia Sawickiego do Moskwy wystąpił 22 listopada prezydent Rosji Władimir Putin. Ministrowi towarzyszą przedstawiciele Inspekcji Weterynaryjnej i Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Według ministerstwa ważny jest sam fakt spotkania, bo to kolejny wyraz normalizacji stosunków z Rosją. To z kolei oburzyło opozycję. Były wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal twierdzi, że nawet jeśli Sawicki uzyska jakąś obietnicę, ucierpi na tym międzynarodowa pozycja Polski. Prawdziwy pasztet rząd dostanie kiedyś w przyszłości, kiedy powtórzy się podobna sytuacja, a nasza wiarygodność w Unii Europejskiej jako partnera, który stawia te sprawy pryncypialnie, jako sprawy całej Unii, będzie dużo niższa niż obecnie - zaznacza.

- Bardzo się cieszę, że mogę dzisiaj powiedzieć "tak, tak, tak", chyba trzeba by powiedzieć "da, da, da" - powiedział premier Donald Tusk o zapowiedzi zniesienia rosyjskiego embarga na polskie mięso.

- Widać wyraźnie, że polityka odprężenia i lepszych relacji, te moje gesty, przynoszą efekt. Tak jak zapowiadałem tuż po wyborach, doprowadzimy do szybkiego zniesienia embarga. Jesteśmy właściwie na mecie tego trudnego przedsięwzięcia - powiedział premier na pokładzie samolotu lecącego do Paryża.

- To kwestia, która jest rozstrzygana między Komisją Europejską a Rosją - powiedział w Sejmie szef klubu PO Zbigniew Chlebowski

- Nie ukrywam, że to inicjatywa premiera Donalda Tuska, ministrów w jego rządzie m.in. rolnictwa oraz spraw zagranicznych jest podstawą takiej decyzji - dodał.

- Cieszymy się, że nastąpi zniesienie embarga na polskie mięso, to ogromny sukces. Ale o tym sukcesie chcemy dopiero mówić wtedy, gdy Komisja Europejska podpisze stosowne porozumienia - podkreślił szef klubu PO.

Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski powiedział, że zapowiedź zniesienia rosyjskiego embarga na polskie mięso to zasługa ostatnich dwóch lat rządów.

- Jeśli dziś Rosja jest gotowa otworzyć swoje terytorium, to przyjąłbym to bardzo pozytywnie (...), na pewno będzie to rozwiązanie pozytywne dla polskiej gospodarki - powiedział Gosiewski.

Podkreślił, że "polityka, która była realizowana w ciągu ostatnich dwóch lat, przynosi swoje skutki", a zapowiedzi dotyczące zniesienia embarga są "zasługą tych rządów, które w ciągu dwóch lat rządziły".

- Zniesienie embarga na eksport żywności do Rosji pozwoli na odbudowanie polskiej pozycji na tym rynku - uważa dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności (PFPŻ) Andrzej Gartner.

- Odblokowanie eksportu jest dobrym sygnałem, że nie ma zastrzeżenia do jakości polskiej żywności, bo ten zakaz w znaczący sposób podważał tę wiarygodność - powiedział.

Zdaniem Gartnera obecność Polski na rynku rosyjskim jest także ważna z punktu widzenia ekonomicznego, choć wielkość eksportu przed wprowadzeniem embarga nie była duża i wynosiła około 10 proc.

- Odblokowanie pozwoli na zlikwidowanie tzw. świńskiej górki. Z powodu bardzo mocnego złotego, ceny wieprzowiny w krajach starej UE są bardzo konkurencyjne, jak chociażby z Danii, dlatego jest szansa, że znajdziemy nowy rynek zbytu dla tej górki, a to powinno przyczynić się do lepszych wyników w całej branży - powiedział.

Podkreślił, że bardzo duży rosyjski rynek sukcesywnie się bogaci i dlatego polscy producenci powinni na nim istnieć.

- Zapowiedź zniesienia embarga to dobra informacja - powiedział szef Polskiego Związku Producentów, Eksporterów i Importerów Mięsa "Polskie Mięso" Witold Choiński.

- Poczekajmy aż będzie podpisane porozumienie, bo wcześniej było już kilka zapowiedzi zniesienia embarga - dodał.

Jego zdaniem, z takiej zapowiedzi powinni być ucieszeni eksporterzy, tym bardziej, że Komisja Europejska niedawno wprowadziła dopłaty do eksportu do krajów trzecich, a więc obejmują one Rosję.

Polska komisarz ds. regionalnych Danuta Huebner z zadowoleniem przyjęła zapowiedź zniesienia rosyjskiego embarga na polskie towary.

- To początek poprawy stosunków, które są dla Rosji i Polski bardzo ważne. To bardzo dobry sygnał także z punktu widzenia UE. Jestem przekonana, że najwyższy czas, by relacje, które decydują o współpracy gospodarczej, działały w pełni sprawnie, bo Europa potrzebuje dobrej współpracy z Rosją i dla Rosji Europa też jest bardzo ważnym partnerem gospodarczym - powiedziała.

Huebner z ostrożnością podeszła natomiast do perspektywy rozpoczęcia negocjacji nowego porozumienia UE-Rosja, blokowanego jak dotąd przez Warszawę m.in. z powodu embarga.

- To kwestia dużo szersza. Czy to (zniesienie embarga)zaważy o uruchomieniu negocjacji, także po stronie Rosji? Za wcześnie dziś, by o tym przesądzać. Ale nawet na najdłuższej drodze, ten krok trzeba zrobić. Krok, który ma znaczenie europejskie i polskie i może być pomocny w uruchomieniu procesu, który doprowadzi do nowego układu UE-Rosja - powiedziała polska komisarz.

Poprzedni rząd wymógł na Brukseli, aby to ona uregulowała nasze stosunki z Rosją. Odstąpiono wtedy od dwustronnych negocjacji w tej sprawie. Wygląda więc na to, że te uzgodnienia przeszły do historii.

Pomoc obiecywała wczoraj Kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Od trzech tygodni w Polsce przebywa grupa rosyjskich kontrolerów, którzy dokonują inspekcji zakładów eksportujących na rynek Federacji Rosyjskiej. Są to zakłady przetwórstwa mleka, mięsa oraz firmy paszowe. Kontrole mają zakończyć się w połowie grudnia. Celem inspekcji jest przedłużenie certyfikatów eksportowych na okres po 1 stycznia 2008 roku. Dotychczas takie certyfikaty miały 62 firmy.

Polska nie zgadza się na kontrole w przedsiębiorstwach mięsnych, których produkcja objęta jest embargiem. Przed zakazem handlu uprawnienia do wysyłania mięsa na tamten rynek miało 19 zakładów.

Według dziennika "Wriemia Nowostiej", Sawicki oświadczył w ubiegłym miesiącu na spotkaniu z grupą rosyjskich dziennikarzy, że jedyne ustępstwo strony polskiej może polegać na tym, iż Polska zgodzi się na przyjazd rosyjskich inspektorów nie po zniesieniu embarga, lecz równolegle z tym posunięciem.

Ministrowie rolnictwa Polski i Rosji: Marek Sawicki i Aleksiej Gordiejew porozumieli się w sprawie zniesienia embarga na polskie mięso. W przyszłym tygodniu w Kaliningradzie ma dojść do spotkania ekspertów weterynaryjnych, na którym ma być zawarte porozumienie, po czym nastąpi zniesienie embarga.

Rosja wprowadziła embargo w listopadzie 2005 roku. Początkowo dotyczyło on jedynie mięsa, a następnie również produktów roślinnych.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Biznes
Emmanuel Macron wzywa unijne firmy, by nie inwestowały w USA
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Biznes
Do kogo przenosimy numery komórkowe w 2025 roku. Jedna duża sieć na plusie
Biznes
Norwegia odebrała kolejne F-35 z USA. W Polsce „wszystko idzie zgodnie z planem”
Biznes
Janusz Jankowiak: Trumpowska recepta dobrze się sprzedaje, choć jest chora
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Biznes
Majątek rosyjskich oligarchów największy w historii. Na czele listy szef Łukoilu
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?