Edukacja w czasach pandemii. Wszyscy jesteśmy uczniami

Pandemia wpływa na działanie gospodarki, instytucji, wzorców kulturowych. Uczymy się od nowa żyć, komunikować, przebywać ze sobą. Potężne zmiany nie ominęły edukacji.

Publikacja: 24.04.2020 03:00

Edukacja w czasach pandemii. Wszyscy jesteśmy uczniami

Foto: ROL

Materiał powstał we współpracy z FRSE

Edukacja zmienia dziś swoje oblicze. Nowa sytuacja to poligon doświadczalny dla nauczycieli, uczniów, studentów. Wszystko to, czego się nauczyliśmy w ciągu ostatnich kilkudziesięciu dni, rewiduje dotychczasowe poglądy i utrwalone schematy związane z przekazywaniem i popularyzowaniem wiedzy.

Edukacja po koronawirusie nie będzie już taka jak dotychczas. Dystrybucja wiedzy, zarządzanie pracą studentów, komunikacja nauczyciel–uczeń, wykładowca–student – wszystko to zmienia się w błyskawicznym tempie.

Wielki test kompetencji

Z powodu pandemii miliard uczniów w 100 krajach uczy się przez internet. Narzędzia cyfrowe, które zdobywają wielką popularność wśród nauczycieli i studentów, umożliwiają nieprzerwaną naukę.

Testujemy też nasze zdolności obsługi tych narzędzi. Nowa sytuacja pokazuje niestety, że współczesny system edukacji bazował na niewystarczających kompetencjach dotyczących obsługi nowoczesnych, cyfrowych narzędzi.

Dowodzi też, jak olbrzymie znaczenie ma umiejętność niekonwencjonalnego podejścia do zarządzania wiedzą, kształcenia uczniów i studentów.

Obecna sytuacja jest doskonałą okazją ku temu, by wykorzystać narzędzia edukacyjne online, które już sprawdziły się w procesie nauczania. Jedną z takich propozycji jest program eTwinning, wdrażany w Polsce przez Fundację Rozwoju Sytemu Edukacji. Platforma eTwinning Live udostępnia bezpłatne narzędzia do realizowania projektów online. Są to webinaria i kursy online prowadzone przez ekspertów z całej Europy. Jest narzędziem, które pozwala na płynne przestawienie całego procesu edukacyjnego na model zdalnej współpracy uczniów i nauczycieli w przestrzeni online.

eTwinning się sprawdza

Na to, jak pandemia wymusiła na nas nowe podejście do edukacji, zwraca uwagę dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

– Pandemia jest nie tylko kryzysem. Jest olbrzymią szansą na przetestowanie zarówno nowych narzędzi edukacyjnych, jak i naszych kompetencji. Przed kształceniem kompetencji cyfrowych nie uciekniemy. Im szybciej nauczyciele postawią na samorozwój, tym większy sukces odniosą. To oznacza zmianę myślenia o roli nauczyciela jako osoby przekazującej wiedzę – wskazuje dr Paweł Poszytek. – W czasach pandemii widzimy, że wielu uczniów radzi sobie z nowymi narzędziami lepiej niż niejeden nauczyciel. Nie możemy się na to obrażać, trzeba to wykorzystać. W programie eTwinning stawiamy na stały rozwój cyfrowego warsztatu nauczyciela i uczenie się przez całe życie. Żyjemy w czasach, które wymagają od nas olbrzymiej elastyczności – dodaje.

Program eTwinning, jako narzędzie pozwalające zarządzać projektami edukacyjnymi, został przetestowany w całej Europie. W Polsce korzysta z niego ponad 18 tys. szkół. Oznacza to, że przeszło 70 tys. polskich nauczycieli wzięło udział w ponad 30 tys. międzynarodowych projektów edukacyjnych online.

Teraz platforma cieszy się wyraźnie większym zainteresowaniem. W I kw. na eTwinning zarejestrowało się ponad 3 tys. nauczycieli. Udostępnili oni 1 tys. nowych projektów. A z organizowanych kursów i webinarów w marcu skorzystało ponad 2,5 tys. uczestników.

- Więcej informacji na: etwinning.pl

- Materiał powstał we współpracy z FRSE

Materiał powstał we współpracy z FRSE

Edukacja zmienia dziś swoje oblicze. Nowa sytuacja to poligon doświadczalny dla nauczycieli, uczniów, studentów. Wszystko to, czego się nauczyliśmy w ciągu ostatnich kilkudziesięciu dni, rewiduje dotychczasowe poglądy i utrwalone schematy związane z przekazywaniem i popularyzowaniem wiedzy.

Pozostało 90% artykułu
Biznes
Zyski z nielegalnego hazardu w Polsce zasilają francuski budżet? Branża alarmuje
Materiał Promocyjny
Kongres Polska Moc Biznesu 2024: kreowanie przyszłości społeczno-gospodarczej
Biznes
Domy po 1 euro na Sardynii. Wioska celuje w zawiedzionych wynikami wyborów w USA
Biznes
Litwa inwestuje w zbrojeniówkę. Będzie więcej pocisków dla artylerii
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Strategiczne Spotkania w Świecie Biznesu