Zatrute powietrze nad Rosją. Zamknięcie gospodarki nie pomaga

Pomimo pandemii, a co za tym idzie spowolnienia gospodarki, poziom zanieczyszczenia powietrza w Rosji był w pierwszym kwartale najwyższy od pięciu lat.

Publikacja: 25.05.2020 11:12

Zatrute powietrze nad Rosją. Zamknięcie gospodarki nie pomaga

Foto: Bloomberg

W pierwszym kwartale 2020 r poziom zanieczyszczenia powietrza nad Rosją zwiększył się o 57 procent w ujęciu rocznym. Rosgidromet - państwowa inspekcja hydrologiczno-meteorologiczna odnotowała 44 przypadki wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza (normy przekroczone kilkadziesiąt-kilkaset razy), pisze gazeta RBK. Tak trującego powietrza nie było nad Rosją od początku prowadzenia szczegółowych pomiarów, czyli od pięciu lat.

Najbardziej zanieczyszczone nie były największe miasta Rosji, ale regiony z przestarzałym postkomunistycznym przemysłem. Na czele znalazła się Buriatia, gdzie w Ułan-Ude i Selinginsku trują wielkie kombinaty celulozowo- papiernicze. Na drugim miejscu jest Zabajkale a na trzecim Kraj Krasnojarski. Tam winne są stare węglowe kotłownie i transport drogowy - w tych dalekowschodnich regionach zimy są długi, a kierowcy nie włączają silników w swoich autach, by nie zamarzły. Poważnie truje też rafineria Łukoilu w Uchcie stolicy Republiki Komi.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biznes
Polska Moc Biznesu: w centrum uwagi tematy społeczne i bezpieczeństwo
Biznes
Zyski z nielegalnego hazardu w Polsce zasilają francuski budżet? Branża alarmuje
Materiał Promocyjny
Kongres Polska Moc Biznesu 2024: kreowanie przyszłości społeczno-gospodarczej
Biznes
Domy po 1 euro na Sardynii. Wioska celuje w zawiedzionych wynikami wyborów w USA
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Litwa inwestuje w zbrojeniówkę. Będzie więcej pocisków dla artylerii