Miliard Exxonu w Morze Czarne

Rosjanie i Amerykanie podpisali dziś w Davos porozumienie o wspólnym wydobyciu ropy i gazu z Morza Czarnego

Publikacja: 27.01.2011 12:35

Rafineria Tuapse

Rafineria Tuapse

Foto: Rosneft

Zgodnie z umową koncerny utworzą spółkę joint venture, która zainwestuje w wiercenia i wydobycie ropy i gazu z należącej do Rosji tzw. niecki Tuapse. Jak podaje Interfaks, jest to liczący 11 tys. km[sup]2[/sup] fragment wybrzeża na terenie Krasnojarskiego Kraju.

Udziały Rosniefti w spółce wyniosą ok. 66 proc. a Exxon — ok. 33 proc. Prezes rosyjskiego koncernu, Eduard Chudajnatow, zapowiedział, że Exxon chce zainwestować w złoże niecki Tuapse ok. miliarda dolarów.

Atutem regionu jest port w Tuapse, który należy do pierwszej piątki rosyjskich portów (obok Noworosyjska, St. Petersburga, Murmańska i Nachodki) pod względem wielkości przeładunków.

Roczny obrót towarowy sięga 20 mln ton, z czego 14,5 mln t przypada na produkty naftowe. Pod tym względem Tuapse jest liderem w Rosji. W mieście działa rafineria i portowy terminal paliwowy.

Oba koncerny pracują już wspólnie na szelfie pacyficznym przy dalekowschodniej wyspie Sachalin. Zasoby ze złoża Sachalin-1 szacowane są na 307 mln ton ropy i 485 mld m[sup]3[/sup] gazu. Licencję na wydobycie ma spółka, w której po 30 proc. akcji należy do Exxon Neftegas (należy do ExxonMobil) oraz japońskiego Sodesco. Po 20 proc. mają rosyjski Rosnieft i ONGC z Indii.

W październiku rosyjska Izba Obrachunkowa wnioskowała o odsunięcie Exxon od projektu. Jej audytor dopatrzył się ponad dwukrotnego zawyżenia nakładów na projekt Sachalin-1 przez jego operatora Exxon Neftegas.

Amerykanie obliczyli, że nakłady wyniosą nie 42,8 mld dol., jak pierwotnie zakładano, ale 95,3 mld dol. I takiego zaangażowania finansowego domagali się od Rosji.

I wygrali, bo Kreml nie zdecydował się na odsunięcie koncernu i podważenie wyliczeń. Tym samym Sachalin-1 stał się najdroższym z surowcowych projektów w Rosji.

Biznes
KE zapowiada deregulację, Chiny odpowiadają cłami odwetowymi, a Polska poza europejskim modelem AI
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Biznes
GPW: Spółki z sektora medycznego pod lupą
Biznes
Wojna celna Trumpa zawieszona, przemysł w Europie się stabilizuje, a Wielka Brytania chce resetu z UE
Biznes
Sądne dni w sporze o imperium Zygmunta Solorza
Biznes
Ontario zakazuje prowadzenia interesów z firmami z USA. Silny cios w Elona Muska