– Głównym celem naszej współpracy jest mobilizacja i konsolidacja krajowego łańcucha dostaw dla fotowoltaiki, a także wypracowanie strategii przemysłowej i propozycji wkładu polskiego przemysłu w Europejski Zielony Ład – stwierdził wiceminister klimatu Ireneusz Zyska przy okazji podpisania listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz rozwoju przemysłu fotowoltaicznego.
Jednym z sygnatariuszy porozumienia jest Instytut Energetyki Odnawialnej. – To prawdopodobnie pierwsze takie porozumienie między branżą fotowoltaiczną a rządem w Unii Europejskiej. Wierzę, że zostanie to dostrzeżone i doczekamy się nie tylko krajowej, ale także unijnej strategii, na wzór wodorowej czy przygotowywanej właśnie dla morskiej energetyki wiatrowej – przekonuje Grzegorz Wiśniewski, prezes IEO.
Branża liczy też na ochronę europejskiego przemysłu przed nadmiernym importem urządzeń fotowoltaicznych spoza UE, a także określenie gwarantowanego udziału rodzimych firm w łańcuchu dostaw dla słonecznych elektrowni.

Dynamiczny wzrost
Liczba instalacji fotowoltaicznych (PV) w Polsce stale rośnie. Na początku września ich moc sięgnęła niemal 2,53 GW. Jak informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne, to o 169 proc. więcej niż przed rokiem i o 12 proc. więcej niż na początku sierpnia. Ministerstwo Klimatu przekonuje, że sektor fotowoltaiki będzie się dalej dynamicznie rozwijał. Liczą na to także polscy producenci urządzeń, którzy już wcześniej zawiązali sojusz, by razem walczyć z silną azjatycką konkurencją. Obecne zdolności wytwórcze polskich producentów modułów fotowoltaicznych szacuje się na 500 MW rocznie. Stanowi to 10 proc. całkowitych europejskich mocy produkcyjnych, ale udział ten może wzrosnąć.