Aktualizacja: 26.05.2015 19:04 Publikacja: 26.05.2015 18:53
Claudia Buch, wiceprezes Bundesbank
Foto: Bloomberg
Wiceszefowa niemieckiego banku centralnego uważa, że europejskie firmy powinny starać się ograniczyć swoją zależność od kredytów bankowych.
- Wszystko wskazuje na to, że finansowanie zewnętrzne firm w Europie przekroczyło rozsądny wymiar - napisała Claudia Buch w felietonie w niemieckim dzienniku biznesowym "Handelsblatt". Dowodem na to ma być według niej rosnąca liczba "złych kredytów" w bilansach wszystkich europejskich banków.
Nie spodziewam się, że dojdzie do przełamania frontu w takim klasycznym znaczeniu tego słowa, że w ciągu kilku dni Rosjanie wejdą na kilkadziesiąt kilometrów w ukraińską głębię – prognozuje analityk wojskowości Konrad Muzyka z Rochan Consulting.
Bezpośrednie loty z Warszawy do Tajpej i możliwe inwestycje Foxconnu – to wiadomości z polsko-tajwańskiego forum biznesowego w Warszawie.
Waszyngton chce zmienić przepisy regulujące globalną sieć podmorskich kabli obsługujących ponad 98 proc. międzynarodowego ruchu internetowego. To skutek niedawnych uszkodzeń dwóch takich połączeń na dnie Bałtyku.
Start-up założony przez Filipa Kozerę chce zrewolucjonizować tworzenie narzędzi AI. Cieszy, że inwestorzy wyłożyli na niego właśnie fortunę, ale i martwi, że polskie technologie wypływają za granicę.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Wydarzenie Polska Moc Biznesu łączy przedsiębiorców, milionerów, małych przedsiębiorców, korporacje z organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami i fundacjami. To miejsce wzajemnej inspiracji. W tym roku szczególnie wiele miejsca poświęcimy bezpieczeństwu i sprawom społecznym – zapowiada Artur Beck, pomysłodawca i producent wydarzenia Polska Moc Biznesu.
Bundesbank ocenił teraz, że gospodarka Niemiec skurczy się w tym roku bardziej niż zakładał jeszcze kilka tygodni temu mimo lekkiej poprawy w II kwartale. MFW jest też zdania, że niemiecki PKB zmaleje trochę w tym roku z powodu szoku wywołanego cenami energii i trudniejszego dostępu do finansowania działalności.
Ostatnie tygodnie podsyciły obawy przed nowym kryzysem finansowym i przywołały wspomnienia z 2008 roku. Jednak szef niemieckiego banku centralnego Joachim Nagel nie wierzy, że to się powtórzy. Jego zdaniem system strefy euro jest „odporny”, ale banki mogą jednak stać się bardziej ostrożne w udzielaniu kredytów.
Niemiecki bank centralny poniósł w 2022 r. pierwszą od ponad 40 lat stratę, bo kolejne podwyżki stóp przez EBC zmniejszyły wartość jego pakietu obligacji i przyczyniły się do strat banków komercyjnych na tanich kredytach.
Inflacja w Niemczech, największej gospodarce strefy euro, prawdopodobnie będzie wyższa niż wcześniej zakładano. Natomiast wzrost gospodarczy będzie słabszy, a recesja w przyszłym roku jest już w zasadzie pewna, poinformował Bundesbank w aktualizacji swoich prognoz gospodarczych.
Jens Weidmann, prezes Bundesbanku i zarazem członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, podał się do dymisji. Ma on przestać pełnić te funkcje wraz z końcem roku. Rezygnację motywuje powodami osobistymi. Jego kadencja miała się zakończyć w 2027 r.
W nadchodzących miesiącach inflacja przyspieszy w Niemczech do 4 proc., najwięcej od powołania unii walutowej – ostrzega Bundesbank. Berlin zaczyna się obawiać o stabilność pieniądza.
Wystawienie czeku in blanco Włochom, które od dwóch pokoleń nie są w stanie postawić gospodarki na nogi, wciągnie w otchłań Niemcy i całą unię walutową. Na taki przypadek Niemcy z pewnością szykują plan B.
Krytyka EBC prowadzi w Niemczech do wakacyjnych rozważań nad możliwością wyjścia z Unii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas