Bundesbank: europejskie firmy zbyt zależne od kredytów

Europejskie firmy są zbyt zależne od kredytów bankowych - uważa wiceprezes Bundesbank Claudia Buch.

Aktualizacja: 26.05.2015 19:04 Publikacja: 26.05.2015 18:53

Claudia Buch, wiceprezes Bundesbank

Claudia Buch, wiceprezes Bundesbank

Foto: Bloomberg

Wiceszefowa niemieckiego banku centralnego uważa, że europejskie firmy powinny starać się ograniczyć swoją zależność od kredytów bankowych.

- Wszystko wskazuje na to, że finansowanie zewnętrzne firm w Europie przekroczyło rozsądny wymiar - napisała Claudia Buch w felietonie w niemieckim dzienniku biznesowym "Handelsblatt". Dowodem na to ma być według niej rosnąca liczba "złych kredytów" w bilansach wszystkich europejskich banków.

Wiceprezes Niemieckiego Banku Federalnego zwraca też uwagę na to, iż kapitał pozyskany z kredytu jest bardziej podatny na tzw. ucieczkę kapitału, niż kapitał własny. W przeciwieństwie do USA, gdzie giełda jest znacznie silniejsza, firmy strefy euro zwiększając kapitał, wciąż bardziej polegają na kredytach bankowych.

Zdaniem Buch gospodarki polegające bardziej na systemach bankowych niż na giełdzie rosną tylko do pewnego momentu, poza którym banki zaczynają hamować wzrost gospodarczy. Kapitał zewnętrzny ma też tendencję do wzmagania fluktuacji gospodarczych.

Jedynym ratunkiem dla europejskich gospodarek na zniwelowanie ryzyka na rynkach jest współpraca międzynarodowa, w tym przede wszystkim unia walutowa, która chroni państwa i rynki przed wahaniami kursowymi.

Claudia Buch jest wiceprezesem Bundesbank od maja 2014 roku. Wcześniej była szefową Institut für Wirtschaftsforschung (Instytut badań nad gospodarką) w Halle oraz wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Ottona von Guerickego w Magdeburgu, gdzie nadal prowadzi wykłady.

Biznes
KE zapowiada deregulację, Chiny odpowiadają cłami odwetowymi, a Polska poza europejskim modelem AI
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Biznes
GPW: Spółki z sektora medycznego pod lupą
Biznes
Wojna celna Trumpa zawieszona, przemysł w Europie się stabilizuje, a Wielka Brytania chce resetu z UE
Biznes
Sądne dni w sporze o imperium Zygmunta Solorza
Biznes
Ontario zakazuje prowadzenia interesów z firmami z USA. Silny cios w Elona Muska