Aktualizacja: 16.09.2024 13:06 Publikacja: 06.08.2024 04:30
MON ma podpisać umowę na zakup 96 śmigłowców AH-64 Apache
Foto: Bloomberg
Zgodnie z planem kontrakt ma zostać podpisany 13 sierpnia, dwa dni przed świętem Wojska Polskiego. Śmigłowce AH-64E Apache Guardian są produkowane przez amerykański koncern Boeing i uznawane za jedne z najlepszych konstrukcji uderzeniowo-rozpoznawczych na świecie. Ale także za jedne z najdroższych.
W Wojsku Polskim mają one zastąpić śmigłowce Mi-24, których wartość bojowa jest obecnie stosunkowo niska. – To jest obecnie najnowocześniejszy śmigłowiec uderzeniowy na Zachodzie, jego wartość jest nieporównywalna z Mi-24, on ma znacznie lepsze zdolności bojowe – wyjaśnia Bartosz Głowacki, redaktor naczelny magazynu lotniczego „Skrzydlata Polska”. – Pod względem użytkowania będzie to diametralna zmiana filozofii eksploatacji i szkoleń – przejście z systemu radzieckiego na amerykański. Podam taki przykład: kiedyś śmigłowiec miał sztywno wyznaczone czasy przeglądów, teraz będziemy je serwisować według faktycznego stanu zużycia, co pozwala na większą elastyczność eksploatacji i zmniejszenie kosztów eksploatacji – dodaje ekspert.
Najnowsza wersja śmigłowca AH-64E Apache z powodzeniem wykonała pierwszy lot testowy w zakładach Boeinga w Mesa w stanie Arizona. Modernizacja elektroniki i napędu ma jeszcze zwiększyć zdolności bojowe jednego z najlepszych uderzeniowych wiropłatów na świecie.
Wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda wymienił amerykańskie konstrukcje, jakich zakup jest obecnie rozważany przez MON. Deklaracja padła podczas uroczystości otwarcia w Warszawie centrum inżynieryjnego firmy Boeing.
Aplikacja Pro Speed Test miała być pomocą przy reklamacjach jakości stacjonarnego internetu. Od kilku tygodni nie ma już certyfikatu Urzędu Komunikacji Elektronicznej. I nie ma go dziś nikt. Co planuje regulator?
Koncern Nvidia pochwalił się wynikami kwartalnymi, które okazały się lepsze od prognoz analityków.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Połowa inwestorów zagranicznych ankietowanych przez firmę doradczą EY poinformowała o zmniejszeniu swych projektów po rozwiązaniu parlamentu przez prezydenta w czerwcu. W ankiecie zbierano w dniach 3-21 października opinie 200 decydentów.
Z roku na rok przybywa na rynku zarówno domów, jak i mieszkań, które są zbudowane z materiałów przyjaznych środowisku oraz posiadają rozwiązania oszczędzające zarówno energię, jak i wodę. Patrząc na obecne trendy oraz wymogi narzucane przez UE, budownictwo stawiające na rozwiązania ekologiczne będzie się rozwijać. Bank Pekao, który od wielu lat wspiera rozwiązania proekologiczne, przygotował dla klientów ofertę EKO kredytu mieszkaniowego.
Jeżeli marki nie zmienią podejścia do zrównoważonego rozwoju dzisiaj to nie wygramy i nie zmniejszymy wpływu na środowisko, a wręcz przeciwnie – mówi Małgorzata Rybak-Dowżyk z T-Mobile Polska. Opowiada, co robi telekom aby być neutralnym dla środowiska i zdradza jakie ma efekty.
Kluczem do osiągnięcia przewagi stała się zdolność do pozyskiwania danych z lądu, powietrza, wody, kosmosu i cyberprzestrzeni, a następnie ich szybkiego przetwarzania i dostarczania do dowódców oraz żołnierzy – mówi generał Mary A. Legere, dyrektorka zarządzająca w Accenture Global Defense.
Mieszkańcy Europy z jednej strony nadal wierzą, że transformacja energetyczna zabezpieczy dobrobyt następnych pokoleń. Z drugiej jednak strony obawiają się, że koszty ochrony klimatu dotkną ich finansowo. Z badania klimatycznego zleconego przez Fundację E.ON wynika, że Europejczycy popierają transformację, ale oczekują od rządów swoich państw konkretnego planu i większego zdecydowania w działaniu.
Polska nie wypracowała standardów dotyczących cyberbezpieczeństwa w energetyce, a realizuje olbrzymie inwestycje w sektorze. Powszechność niesprawdzonych technologii w infrastrukturze krytycznej może przynieść zgubne skutki – ocenia prezes Apatora Maciej Wyczesany.
Liczba audytorów badających spółki giełdowe się zmniejsza. W grze pozostają tylko firmy, które mogą skutecznie odpowiedzieć na wyzwania – podkreślają członkowie zarządu BDO dr Anna Bernaziuk, Edyta Kalińska i Tomasz Reiter.
W Polsce główną barierą ciągle hamującą rozwój innowacji jest brak współpracy i przepływu informacji między światami nauki i biznesu – mówi Witold M. Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Politechnika Warszawska.
Chociaż nowe, bardziej wymagające zasady raportowania niefinansowego obejmą na razie tylko duże spółki, to unijne regulacje muszą już uwzględniać również ich dostawcy z sektora MŚP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas