Aktualizacja: 24.11.2024 23:18 Publikacja: 21.06.2024 04:30
System kaucyjny ma ruszyć 1 stycznia 2025 r., ale wiele wskazuje na to, że będzie opóźniony
Foto: AdobeStock
Obserwatorzy systemu kaucyjnego będą mieli ciekawe lato. Przygotowywana przez resort klimatu i środowiska nowelizacja ustawy kaucyjnej zakończyła już konsultacje społeczne, przechodzi obecnie przez konsultacje międzyresortowe i zbliża się do Rady Ministrów. Na ostatniej prostej pojawili się jednak przeciwnicy tego z trudem wypracowanego kompromisu.
McKinsey jest o krok od zawarcia porozumienia w wysokości 600 mln dolarów z rządem USA w sprawie kryzysu opioidowego. Firma konsultingowa jest oskarżana o pomoc producentom opioidów w zwiększeniu sprzedaży.
Nie spodziewam się, że dojdzie do przełamania frontu w takim klasycznym znaczeniu tego słowa, że w ciągu kilku dni Rosjanie wejdą na kilkadziesiąt kilometrów w ukraińską głębię – prognozuje analityk wojskowości Konrad Muzyka z Rochan Consulting.
Bezpośrednie loty z Warszawy do Tajpej i możliwe inwestycje Foxconnu – to wiadomości z polsko-tajwańskiego forum biznesowego w Warszawie.
Waszyngton chce zmienić przepisy regulujące globalną sieć podmorskich kabli obsługujących ponad 98 proc. międzynarodowego ruchu internetowego. To skutek niedawnych uszkodzeń dwóch takich połączeń na dnie Bałtyku.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Start-up założony przez Filipa Kozerę chce zrewolucjonizować tworzenie narzędzi AI. Cieszy, że inwestorzy wyłożyli na niego właśnie fortunę, ale i martwi, że polskie technologie wypływają za granicę.
Do Sejmu trafi projekt ustawy opóźniający wprowadzenie systemu kaucyjnego. To odpowiedź resortu klimatu i środowiska na apele przedstawicieli handlu.
System kaucyjny najprawdopodobniej zaliczy co najmniej półroczny poślizg. Sama minister klimatu Paulina Hennig-Kloska właśnie złożyła autopoprawkę do ustawy, by system ruszył od 1 lipca 2025 r.
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przyznała, że rząd rozważa przesunięcie terminu wprowadzenia systemu kaucyjnego o pół roku.
Jest poniedziałek, 14 października. W dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia kluczowe wydarzenia gospodarcze.
Wprowadzenie systemu kaucyjnego od 2025 r. wisi na włosku. Samorządy uzależniają poparcie dla kandydata KO w wyborach prezydenckich od uchylenia ustawy o tym systemie – w całości. Ale tak naprawdę triumfują firmy odpadowe, bo ocaliły swoje zyski.
Od początku 2025 r. nie wolno będzie wyrzucać ubrań i innych tekstyliów do pojemników na odpady zmieszane, zaś przedsiębiorcy będą musieli segregować odpady budowlane i remontowe. Wejść ma również w życie system kaucyjny – jego start uznawany jest za jedną z większych rewolucji w systemie gospodarowania odpadami w Polsce. Co warto wiedzieć o zmianach w segregacji odpadów startujących już za trzy miesiące?
Od stycznia 2025 roku zmienią się zasady gospodarki odpadami. Co to oznacza dla samorządów? Jakich zmian w prawie oczekują?
Dyskusje o warunkach i efektach wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce toczą się od kilku lat. Zarówno cała branża – producentów, handlu, recyklerów, jak i polska władza od samego początku były przychylne tej inicjatywie. Mimo to na ustawę przyszło nam czekać do zeszłego roku, a obecnie oczekujemy na zatwierdzenie opublikowanej w lipcu nowelizacji. Odpowiedzialność za to, by na jesieni pochylić się nad ustawą, której wyczekujemy od co najmniej dwóch lat, leży w rękach posłów i senatorów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas