Co obce, to nasze. Rosja przejmie majątki nieprzyjaciół

Unia Europejska i Stany Zjednoczone nie mogą się zdecydować na przejęcie rosyjskich aktywów. Na razie je jedynie zamroziły. Rosjanie nie mają takich problemów.

Publikacja: 06.08.2023 12:15

Co obce, to nasze. Rosja przejmie majątki nieprzyjaciół

Foto: PAP/EPA

Majątek „nieprzyjaznych” osób, firm i organizacji przejmie rosyjskie państwo — wynika z ustawy podpisanej w ostatni piątek przez Władimira Putina. Wejdzie w życie 180 dni po opublikowaniu w piątek, 4 sierpnia 2023 r. Nowe prawo pozwoli rosyjskim bankom i innym instytucjom finansowym na blokowanie transakcji aktywami zagranicznych organizacji i osób objętych sankcjami.

Czytaj więcej

Władimir Putin: Nikomu niczego nie odbieramy

Jak wynika z ustawy Moskwa będzie miała prawo zamrozić fundusze i własność podmiotów prawnych kontrolowanych przez zagranicznych obywateli i organizacje, przeciwko którym Rosja nałożyła „specjalne środki gospodarcze”, jak określane są w tym kraju sankcje. Ogranicza także transakcje finansowe przeprowadzane „w interesie” obłożonych sankcjami cudzoziemców. A lombardy, mikropożyczkodawcy i bukmacherzy są wymieniani jako niektóre z innych instytucji finansowych, którym zakazano prowadzenia operacji z obcokrajowcami objętymi sankcjami kolei bank centralny Rosji został upoważniony tą samą ustawą do nałożenia sześciomiesięcznych ograniczeń prowadzenia działalności na te instytucje finansowe, które zostaną uznane za naruszające „specjalne środki gospodarcze”.

W tej ustawie jest jednak nie tylko kij, ale i marchewka. Tyle, że malutka. Bo jednocześnie cudzoziemcy objęci sankcjami mogą otrzymywać pensje, emerytury i inne dodatki na swoje rosyjskie konta bankowe. Ich wydatki będą ograniczone do 10 000 rubli (100 dolarów) na członka rodziny miesięcznie.

Czytaj więcej

Dylemat koncernu Unilever w Rosji: porzucić, sprzedać, zachować

Obecna ustawa jest kolejną w przejmowaniu przez Rosjan obcych aktywów. W kwietniu 2023 Władimir Putin zezwolił na wywłaszczenie zagranicznych aktywów w odpowiedzi na zamrożenie rosyjskich aktywów za granicą po inwazji Moskwy na Ukrainę. Wcześniej, bo w 2018 roku Putin wydał dekret nakazujący wprowadzenie „specjalne środki gospodarcze” wobec Ukrainy w odpowiedzi na „nieprzyjazne” restrykcje Kijowa wobec rosyjskich obywateli i podmiotów prawnych. Kilka dni później Rosja nałożyła szerokie sankcje na 400 ukraińskich firm i osób fizycznych, które wcześniej zamroziły swoje rosyjskie aktywa.

Biznes
Negocjacje UE i USA w sprawie ceł – czy dojdzie do porozumienia?
Biznes
Lucyna Stańczak-Wuczyńska: Jesteśmy w punkcie krytycznym
Biznes
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę
Materiał Promocyjny
Zwiększyć poziom zainteresowania zielonymi inwestycjami
Materiał Promocyjny
Deregulacja priorytetem polskiej prezydencji