Strategia przemysłowa administracji Jeo Bidena dała owoce. Dwa miesiące po wejściu w życie ustawa o zmniejszeniu inflacji IRA (Inflation Reduction Act) znalazła odbicie w komunikatach Białego Domu.. Urząd prezydenta USA ogłosił ostatnio na swym portalu listę przedsiębiorstw, które zainwestowały w Stanach. Są to m.in. BASF, Stellantis, Iberdrola, Siemens Gamesa, Solvay, Volkswagen, BMW, Engie.
Europejskie firmy przemysłowe otwierają albo rozbudowują amerykańskie zakłady w sektorze mobilności elektrycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł. Inwestują w to miliardy dolarów, hiszpańska Iberdrola zamierza ulokować w Ameryce w ciągu 2 lat 25 mld dolarów. Jeszcze przed tą ustawą sektor e-pojazdów przyciągnął w 2022 r. 73 mld euro inwestycji - więcej niż w ciągu 7 ostatnich lat łącznie - zwraca uwagę dziennik „La Tribune”.
Ustawa IRA podpisana w sierpniu przez prezydenta Joe Bidena weszła w życie od 1 stycznia. Jej głównym celem jest rozwijanie przyszłościowych dziedzin na kontynencie Ameryki Płn. poprzez oferowanie subwencji i ulg podatkowych na łączną sumę 391 mld dolarów w ciągu najbliższych 10 lat producentom korzystającym wyłącznie z technologii amerykańskich.
Władze Unii Europejskiej dostrzegły zagrożenie amerykańskiej pomocy, która zmniejszy konkurencyjność firm z Europy i może skłonić je do przenoszenia produkcji do Stanów. Wiceprzewodniczący KE, Valdis Dombrovskis rozmawiał o tym w grudniu w Waszyngtonie, a po powrocie poinformował, że problemem ma zająć się specjalna grupa zadaniowa. Nadal nie ma jednak konkretów, a Amerykanie konsekwentnie robią swoje. Komisja Europejska zapowiedziała poluzowanie przepisów o pomocy publicznej, aby rządy mogły pomagać firmom, które ucierpią z powodu amerykańskiej ustawy. Wcześniej przeprowadzi konsultacje z krajami Unii, czy łagodniejsze przepisy o pomocy publicznej w formie tymczasowych ram walki z kryzysem przyjętych w marcu dla firm dotkniętych rosyjską agresją należy rozszerzyć na firmy, które odczują skutki amerykańskiej ustawy.
Niemcy, Francja, Włochy i inne kraje zażądałīy zwiększenia subwencji albo przyjęcia podobnej ustawy, inne kraje wskazują już na miliardy euro, które trafiły do firm w ostatnich latach w ramach przeciwdziałania pandemii i skutkom wojny w Ukrainie.