Rosyjska metalurgia idzie do piekła; oligarchowie wyprzedają zakłady

Największy koncern metalurgiczny Rosji zaczął sprzedawać zakłady, bo załamał się eksport.

Publikacja: 19.02.2023 12:00

Rosyjska metalurgia idzie do piekła; oligarchowie wyprzedają zakłady

Foto: Andrey Rudakov/Bloomberg

Koncern NLMK objętego sankcjami oligarchy Władimira Lisina, musi sprzedać część swoich zakładów w związku z załamaniem eksportu. dowiedziała się rosyjska gazeta „Wiedomosti”.

NLMK to największa grupa metalurgiczna w Rosji. Przed rosyjską napaścią na Ukrainę grupa z siedzibą w Nowowlipiecku produkowała około 14 mln ton stali na rocznie. Dzięki temu sektor metalurgiczny również został uznany za jedną z najbardziej dochodowych i odnoszących sukcesy części rosyjskiej gospodarki.

Jednak obecnie miliarder Lisin, jeden z najbogatszych ludzi w Rosji, zdecydował się wystawić na sprzedaż swoje fabryki na Uralu i w obwodzie kałuskim. Oligarcha zamierza pozbyć się zakładów produkujących łącznie 2 mln ton wyrobów metalowych rocznie. Do wojny zakłady te miały jedną piątą rosyjskiego rynku armatury, walcówki i wyrobów metalowych.

Czytaj więcej

Rosyjskie metale tylko dla swoich. Indie największym klientem hut Rosji

Teraz pod znakiem zapytania stoi popyt na te fabryki, bo sytuacja innych metalurgicznych gigantów Rosji kontrolowanych przez objętych sankcjami miliarderów, m.in. Mordaszowa, Abramowicza, Abramowa, jest równie ciężka. A zagraniczni inwestorzy branżowi omijają Rosję szerokim łukiem.

Zdaniem ekspertów, w roku wojny Lisin stracił jedną trzecią swojej fortuny z powodu utraty części rynków eksportowych. W styczniu NLMK wyeksportował o 21 proc. mniej stali niż rok wcześniej. W tym roku spodziewany jest jeszcze większy spadek sprzedaży.

Sytuacja w rosyjskiej metalurgii jest odzwierciedleniem sytuacji w całej gospodarce Rosji. Według Bloomberga rosyjska gospodarka straci do 2026 roku 190 miliardów dolarów produktu krajowego brutto, co w przybliżeniu odpowiada całemu rocznemu PKB krajów takich jak Węgry czy Kuwejt.

Także międzynarodowe rezerwy rosyjskiego agresora gwałtownie się kurczą. Według banku centralnego rezerwy walutowe w jedne tydzień (od 3 do 10 lutego) zmniejszyły się o 12 mld dol. (2 proc.) i wyniosły 589 mld dol.

W styczniu napływ waluty obcej na rosyjski rynek zmniejszył się o 36 proc. w porównaniu do grudnia i podwoił się w porównaniu ze styczniem 2022 r.

sukces.rp.pl

Wszystko, co musisz wiedzieć
o sukcesie

SPRAWDŹ

Czytaj więcej

Rosyjskie koncerny metalurgiczne upadną bez importu
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Firmy przedkładają zyski nad klimat
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Biznes
Biznes nie chce naprawiać klimatu. Korporacje nie zamierzają za to płacić
Biznes
Samochody spalinowe już zaczynają drożeć przez nowe limity emisji spalin
Biznes
Nowatorskie firmy znad Wisły rozpychają się za granicą
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego