Rośnie atrakcyjność polskich miast. Kraków wygrywa z Budapesztem

Telewizja CNN wskazała Polskę jako kraj, który w tym roku trzeba odwiedzić. W rekomendowanej 10. są jeszcze Wilno, Göteborg i Saloniki.

Publikacja: 18.01.2023 07:21

Rośnie atrakcyjność polskich miast. Kraków wygrywa z Budapesztem

Foto: Adobe Stock

Jak wynika z analizy Eurostatu, atrakcyjność kierunków europejskich w ostatnim roku rosła wyjątkowo szybko. Jej autorzy brali w tym wypadku pod uwagę rezerwacje założone za pośrednictwem platform Airbnb, Booking.com, Expedia Group i TripAdvisor. W III kw. 2022 r., który obejmował miesiące wakacyjne, lipiec i sierpień, goście spędzili w krajach Europy ok. 251 mln nocy w kwaterach na wynajem krótkoterminowy. Stanowi to wzrost o ok. 24 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. Oznacza to również, że takie rezerwacje, których popularność rośnie najszybciej, bo najłatwiej jest w nich porównać ceny, przekroczyła o 9 proc. wynik z lata 2019 r., czyli ostatni sezon wakacyjny przed pandemią Covid-19, kiedy to platformy odnotowały ok. 230 mln noclegów.

Atrakcyjne morze

W pierwszych sześciu miesiącach 2022 r. zarezerwowano 199,4 mln noclegów w porównaniu z 83,8 mln w tym samym okresie w 2021 r. Wzrost stał się znacznie wyraźniejszy w trzecim kwartale, kiedy było 250,9 mln noclegów w porównaniu z 202,3 mln w 2021 r. i 230,4 mln w 2019 r.

Chociaż porównania z 2021 r. dokumentują solidne ożywienie we wszystkich 31 krajach (państwa UE i EFTA), w porównaniu z 2019 r. występowały różnice. Liczba nocy spędzonych w Belgii, Szwecji i Francji w trzecim kwartale 2022 r. zwiększyła się o ok. 30 proc., ale 12 krajów nadal notowało wyniki gorsze od tych w 2019 r. Co zaskakujące, na popularności straciła Portugalia, która zanotowała 4-proc. spadek.

Czytaj więcej

Florencja „oczyszcza się” z turystów. Będzie zakaz budowy hoteli w centrum

Nadal popularnością cieszyły się nadmorskie kurorty wakacyjne w drugim kwartale 2022 r. Najpopularniejsze regiony to Andaluzja w Hiszpanii z 6,5 mln noclegów, chorwacka Dalmacja z 5,5 mln noclegów oraz Prowansja–Alpy–Lazurowe Wybrzeże we Francji z 5,2 mln zarezerwowanych noclegów.

Francja i Hiszpania miały po sześć regionów w pierwszej dwudziestce, Włochy miały pięć regionów, Portugalia dwa, a Chorwacja jeden.

Kraków na czele

W przypadku Polski najpopularniejsze były miasta – zwłaszcza Kraków, który z wynikiem 1,1 mln zarezerwowanych nocy wygrał nawet z Budapesztem. Za pośrednictwem platform rezerwacyjnych w stolicy Węgier zarezerwowano w III kwartale 1,08 mln nocy. I o ile w Budapeszcie latem ubiegłego roku bez kłopotu można było zarezerwować miejsca w hotelach po niewygórowanych cenach, o tyle w Krakowie jeszcze na początku października były z tym kłopoty, a na rynku późnym wieczorem można było usłyszeć większość języków świata. – Do Krakowa ruch po pandemii wrócił najszybciej – mówił „Rzeczpospolitej” Leszek Mięczkowski, prezes Grupy Dobry Hotel, która zarządza w stolicy Małopolski czterema obiektami. Krakowski sukces widać także po wynikach Lotniska Balice, które obsłużyło w 2022 r. 7,39 mln pasażerów w porównaniu z 8,4 mln w rekordowym 2019 r. W 2021 r., kiedy zagraniczne podróże lotnicze były jeszcze ograniczone w wyniku nałożonych restrykcji, które miały powstrzymać rozprzestrzenienie się nowych wariantów koronawirusa, port lotniczy położony w podkrakowskich Balicach obsłużył 3 072 074 podróżnych.

Czytaj więcej

Polska na czele miejsc, które warto odwiedzić w 2023 roku. "Za solidarność"

Rośnie także popularność Warszawy, gdzie w III kwartale 2022 r. zarezerwowano ponad 715 tys. noclegów. Mało jest prawdopodobne, aby w tej liczbie w przedostatnim kwartale roku tak dobry wynik został wywindowany przez ukraińskich uchodźców. I wyraźnie widać, że turyści przestali postrzegać Polskę jako kraj frontowy. A tak było jeszcze w marcu 2022 r., kiedy jak informował Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, odwołania rezerwacji wakacji w Polsce sięgały 30–40 proc. W przypadku Krakowa, tradycyjnie już wybieranego przez Brytyjczyków na miejsce wieczorów kawalerskich czy panieńskich, w marcu było aż 60 proc. odwołanych rezerwacji. I szybko zaczęły wracać.

Biznes
Kolejny koncern zbrojeniowy z Unii będzie produkował na Ukrainie
Biznes
Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu? Wiele osób popełnia ten sam błąd
Biznes
Trump pozbywa się papierowych słomek. To (częściowo) dobra decyzja, mówią ekolodzy
Biznes
TikTok powraca do sklepów z aplikacjami Apple i Google w USA
Biznes
Kto dostarczy okręty dla Polski, nowe cła USA i zmiany w programie mieszkaniowym