Polscy przedsiębiorcy są oburzeni formą zatrzymań. Groźny sygnał dla biznesu

Niewiele wydarzeń wywołało tak silne wzburzenie przedstawicieli rodzimego biznesu jak spektakularne zatrzymanie Macieja Wituckiego, prezydenta Konfederacji Lewiatan.

Publikacja: 13.10.2022 21:00

Maciej Witucki jest jednym z najbardziej znanych i cenionych polskich menedżerów

Maciej Witucki jest jednym z najbardziej znanych i cenionych polskich menedżerów

Foto: Robert Gardziński

Ustawka, skandal, pokazówka i nadużycie władzy – tak organizacje przedsiębiorców i eksperci określają okoliczności zatrzymania Macieja Wituckiego, wiceprzewodniczącego Rady Dialogu Społecznego, prezydenta Konfederacji Lewiatan i jednego z najbardziej znanych polskich menedżerów. Jego spektakularne zatrzymanie w dniu otwarcia Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), dorocznego spotkania biznesu organizowanego przez Konfederację Lewiatan i w trakcie posiedzenia strony społecznej Prezydium Rady Dialogu Społecznego zbulwersowało środowiska biznesowe.

Błyskawicznie sporządzono listę przedsiębiorców, menedżerów i ekspertów gotowych poręczyć za Macieja Wituckiego. Już w środę wieczorem „skandaliczne okoliczności” zatrzymania potępiła też Rada Przedsiębiorczości (RP) zrzeszająca przedstawicieli największych organizacji przedsiębiorców i pracodawców w Polsce. – Protestujemy przeciwko nadużywaniu przez organy ścigania dotkliwych środków bez wystarczającego uzasadnienia – podkreśla RP w swoim stanowisku, zaznaczając, że sposób postępowania organów ścigania narusza podstawowe standardy państwa prawa; takie praktyki powodują nie tylko poważne szkody w życiu zatrzymanych, ale podkopują też zaufanie do instytucji państwa.

Czytaj więcej

Miliony wyłudzone z dotacji? Maciej Witucki i Tomasz Misiak zatrzymani

Według Rady szczególne zaniepokojenie przedsiębiorców budzi fakt, że w stosunku do Macieja Wituckiego, który dał się poznać jako nieustępliwy recenzent działań rządu, zostały zastosowane środki noszące wręcz znamiona represji.

Pokazówka władzy

– To pokazówka władzy. Chęć zastraszenia polskich przedsiębiorców – twierdzi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Jakub Karnowski, były prezes PKP SA. Również Henryka Bochniarz, założycielka i przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, uważa, że zatrzymanie Macieja Wituckiego nie jest przypadkowe. – Moim zdaniem to typowa ustawka – komentowała w czwartek w Radiu TOK FM.

Oburzenia sposobem zatrzymania prezydenta Konfederacji Lewiatan nie kryją przedstawiciele największych organizacji biznesowych zrzeszonych w RP, które „Rzeczpospolita” poprosiła o komentarz. – Jest to wyraźny sygnał wysłany do środowisk biznesowych, że obecna władza potrafi sięgać po bardzo ostre środki, żeby dyscyplinować swoich niepokornych krytyków. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca w demokratycznym państwie prawa – mówi Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu. I przypomina, że zarówno zatrzymany w tej samej sprawie Tomasz Misiak, jak i Maciej Witucki to osoby publiczne, dostępne do dyspozycji prokuratury. Wystarczyło wezwać ich na przesłuchanie, tymczasem służby zdecydowały się na spektakularne zatrzymania.

Czytaj więcej

Po zatrzymaniu Wituckiego i Misiaka. „Władza chce pokazać przedsiębiorcom, że może zrobić z nimi wszystko”

Bardzo krytycznie ocenia pokazowe zatrzymania osób publicznych i dostępnych dla prokuratury w sprawie, która toczy się już od kilku lat, Business Centre Club. – Tego typu działania godzą w wizerunek zatrzymanych osób, podmiotów, którymi one kierują, oraz powodują poważne, często nieodwracalne szkody w ich życiu prywatnym i ich rodzin. Traci na tym również autorytet państwa i jego instytucji. Apelujemy do prokuratury i organów ścigania oraz osób odpowiedzialnych za nadzór nad służbami o zdrowy rozsądek i adekwatność stosowanych środków – podkreśla Emil Muciński, wiceprezes Business Centre Club i dyrektor Instytutu Interwencji Gospodarczych.

Jak podkreśla Dariusz Prosiecki, dyrektor departamentu komunikacji i marketingu Pracodawców RP, organizacja nie komentuje prowadzonego przez prokuraturę postępowania, niemniej jednak – podobnie jak pozostali członkowie Rady Przedsiębiorczości – z oburzeniem przyjęła sam sposób i okoliczności zatrzymania prezydenta Konfederacji Lewiatan. – Nie przesądzamy o winie zatrzymanego. Ale apelujemy do organów ścigania o umiar w stosowaniu dotkliwych środków, które naruszają godność osób objętych postępowaniem – zaznacza Prosiecki.

sukces.rp.pl

Wszystko, co musisz wiedzieć
o sukcesie

SPRAWDŹ

Kto buduje dobrobyt

– Sposób zatrzymania prezydenta Konfederacji Lewiatan jest skandaliczny, wprowadza niepokój wśród przedsiębiorców, a zwłaszcza organizacji ich zrzeszających – komentuje Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), przypominając, że prezydent Konfederacji Lewiatan nie ukrywał się przed organami. Nie ma zatem uzasadnienia do takiego trybu i formy zatrzymania. Również Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, uważa, że forma zatrzymania szefa Lewiatana jest nie do zaakceptowania.

Czytaj więcej

Jacek Dubois: Zatrzymania stały się medialnym aktem teatralno-politycznym

Jakub Karnowski przyznaje, że coraz częściej słyszy od poważnych polskich przedsiębiorców, prowadzących duże interesy i płacących w 100 proc. podatki w Polsce, że zastanawiają się nad wyprowadzką. I wcale go to nie dziwi, skoro polski kapitał jest zastraszany, nacjonalizuje się przedsiębiorstwa. – Tymczasem to przedsiębiorcy budują polski dobrobyt, nie rząd Morawieckiego i PiS – przypomina Karnowski.

­—wsp. Piotr Skwirowski

Biznes
Nowe Abramsy, stare problemy
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Polska na celowniku rosyjskich hakerów
Biznes
Raport PIU: bardzo długa lista lęków polskich przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Biznes
Kolejna „nacjonalizacja” Kremla. Producent alkoholu potępiał wojnę Putina
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego