Sprawdź, czy miasto nie chce twojego mieszkania. Jeśli tak, to masz problem

Prawo pierwokupu nieruchomości – kamienic, mieszkań, gruntów – położonych na tzw. obszarze rewitalizacji przysługuje gminom. Czy z tego prawa korzystają?

Publikacja: 23.08.2022 22:00

Aleja Waszyngtona w Warszawie leży na obszarze przeznaczonym do rewitalizacji

Aleja Waszyngtona w Warszawie leży na obszarze przeznaczonym do rewitalizacji

Foto: googlemaps

Aleja Waszyngtona na stołecznej Pradze-Południe. Pod numerem 57 stoi budynek z 1932 r. 39 proc. udziałów ma w nim miasto – należy do niego sześć mieszkań i jeden lokal użytkowy. 11 mieszkań wykupiono.

Jedno z nich chciał ostatnio sprzedać nasz czytelnik. – Szybko znalazłem kupca, wypowiedziałem umowę najmu mojemu lokatorowi – opowiada. – Okazało się, że nie mogę zamknąć transakcji sprzedaży. W kancelarii notarialnej usłyszałem, że prawo pierwokupu mojego mieszkania przysługuje miastu. Nie miałem o tym pojęcia. Do ratusza została wysłana warunkowa umowa sprzedaży. Poprosiłem też o zaświadczenie, że miasto rezygnuje z prawa pierwokupu. Na dokument czekałem dość długo. Sporo na tym straciłem. Mieszkanie było kupione na kredyt, musiałem zapłacić kolejną ratę. A pozbywając się najemcy, nie dostałem czynszu. Bałem się też, że stracę kupca, że się wycofa. Miasto nie chciało mojego mieszkania, więc sprawę udało się w końcu zamknąć – podsumowuje.

Pozostało 81% artykułu

Czytaj dalej RP.PL

Tylko 9 zł aż za 3 miesiące!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biznes
Palikot stracił kamienicę za długi wobec firm pożyczkowych, sprzedaje kościół
Biznes
Indie nie chcą diamentów z Rosji. Sankcje działają, handel zamarł
Biznes
Polska zbrojeniówka nie podbije Ukrainy. Przełomu nie ma i nie będzie
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Szanse polskich firm na odbudowę Ukrainy
Materiał Promocyjny
Europejczycy chcą ochrony klimatu, ale mają obawy o koszty
Biznes
Europejskie plastiki coraz mniej konkurencyjne