Wojna nie zatrzymała karuzeli z fuzjami

Liczba transakcji jest wyższa niż rok temu. W najbliższych miesiącach aktywność przejmujących nie osłabnie.

Publikacja: 12.07.2022 21:00

Wojna nie zatrzymała karuzeli z fuzjami

Foto: Bloomberg

W drugim kwartale 2022 r. na polskim rynku zrealizowano 89 transakcji – wynika z najnowszego raportu Fordaty i Navigatora. To o siedem więcej rok do roku (+8,5 proc.) oraz o trzy więcej kwartał do kwartału (+3,5 proc.).

– W drugim kwartale, mimo trudnej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej, rynek M&A miał się dobrze, a liczba transakcji była zbliżona do rekordów z 2021 r. Część transakcji była wymuszona ze względu na konieczność dezinwestycji aktywów na rynku rosyjskim – podkreśla Artur Wilk, analityk Navigator Capital Group.

Obrazujący koniunkturę w przemyśle wskaźnik PMI spadł w Polsce w czerwcu do 44,4 pkt, co w obliczu niepewnej sytuacji geopolitycznej wskazuje na ryzyko recesji w nieodległej przyszłości. W strefie euro PMI wynosi 52 pkt, co jest najniższą wartością od 22 miesięcy.

– Możemy przy tym zaobserwować wzmożoną aktywność funduszy PE/VC, choć nie przełożyła się ona na zakupy w II kwartale. Coraz niższe wyceny wartości spółek to jednak olbrzymia okazja dla posiadaczy kapitału. Taka relacja może wpływać na zwiększenie się w II połowie roku liczby aktywów zagrożonych i skutkować wyprzedażą – uważa Marcin Rajewicz, ekspert z Fordaty.

Zarówno inwestorzy strategiczni, jak i finansowi mają kieszenie pełne gotówki.

– Należy też pamiętać, że często najlepsze okazje inwestycyjne pojawiają się właśnie podczas największych zawirowań – podkreśla Paweł Szreder, partner Bain & Company Poland/CEE. Niejednorodne nastroje na rynku transakcyjnym dobrze ilustrują globalne statystyki.

– W oparciu o dane z pierwszych pięciu miesięcy szacujemy, że łączna wartość transakcji na świecie w całym 2022 r. może wynieść ok. 4,7 bln dol. Stanowiłoby to spadek o około 20 proc. wobec rekordowego 2021 r., ale wciąż ten rok ma szansę być jednym z najlepszych w historii pod względem wartości przejęć – podkreśla Szreder.

W II kwartale 2022 r. w Polsce w ujęciu branżowym dominował tradycyjnie sektor TMT (technologie, media, telekomunikacja).

– Jeśli chodzi o interesujące branże, to sektory technologiczny i opieki zdrowotnej nadal pozostają atrakcyjne z punktu widzenia inwestorów – uważa Edgar Koleśnik, partner w Abris Capital Partners i członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych. Dodaje, że kluczowe będzie jednak, czy sprzedający i kupujący będą mogli dojść do porozumienia w sprawie wyceny ze względu na przecenę, którą rynki publiczne zaobserwowały w sektorze technologicznym.

Czytaj więcej

Allianz przejął Avivę. Największa tego typu transakcja w Polsce
Biznes
Kolejny koncern zbrojeniowy z Unii będzie produkował na Ukrainie
Biznes
Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu? Wiele osób popełnia ten sam błąd
Biznes
Trump pozbywa się papierowych słomek. To (częściowo) dobra decyzja, mówią ekolodzy
Biznes
TikTok powraca do sklepów z aplikacjami Apple i Google w USA
Biznes
Kto dostarczy okręty dla Polski, nowe cła USA i zmiany w programie mieszkaniowym