Aktualizacja: 22.02.2025 17:35 Publikacja: 19.06.2022 21:03
W wiejskim domu można przenocować za 30 zł od osoby
Foto: ysuel/shutterstock
Według Józsefa Szigetvári, prezesa zarządu Grupy Szallas, do której należą Noclegi.pl, agroturystyka jest w tej chwili mocną stroną w polskiej ofercie turystycznej. Na Węgrzech to Balaton, a w Czechach park safari Dvůr Králové nad Labem i ośrodek narciarski Pec pod Sněžkou. – Liczba zapytań o noclegi w obiektach agroturystycznych stale rośnie od czasu pandemii Covid-19. Stanowi coraz większy procent wszystkich rezerwacji. Decydują walory przyrodnicze Polski, bardzo atrakcyjnej krajobrazowo, i spora, zróżnicowana oferta – tłumaczy József Szigetvári. Do tego dochodzi również bardzo dobra opinia o polskiej kuchni.
Prezydent Rosji Władimir Putin polecił swojemu gabinetowi przygotowanie się na powrót zachodnich firm na rosyjski rynek. Jak zaznaczył, krajowi producenci mają posiadać nad nimi „pewne korzyści” w ramach odwetu za sankcje.
W 2024 r. koncern Leonardo podpisał nowe zamówienia na ponad 20 mld euro. To wzrost o prawie 20 proc. w skali roku. Właściciel PZL Świdnik chwali się zyskiem w wysokości ponad 1,5 mld euro.
Negocjacje celne między UE a USA nabierają tempa, polski przemysł AGD traci pozycję lidera na rzecz Chin, a wydatki na obronność w Polsce wzrosną do 5% PKB w 2026 roku. Jakie konsekwencje przyniosą te zmiany dla gospodarki?
UE musi mądrze realizować swoją politykę dekarbonizacyjną. Gra toczy się o konkurencyjność europejskiej gospodarki – mówi Lucyna Stańczak-Wuczyńska, przewodnicząca rady nadzorczej BNP Paribas i szefowa rady Chapter Zero Poland.
Wiele polskich firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Analitycy pytani o beneficjentów końca wojny, wskazują firmy z różnych branż. Jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły?
W poniedziałek w zabytkowym Pałacu Savarin w centrum Pragi zostanie otwarte nowe Muzeum Alfonsa Muchy. Ikony europejskiej secesji.
W zabytkowym budynku dawnego banku w Krakowie powstanie luksusowy hotel. Do Polski wkracza kolejna luksusowa marka hotelowa o dobrze znanej w naszym kraju nazwie – to JW Marriott.
Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała dzisiaj Andrzeja Ilkówa ze stanowiska prezesa tej spółki. W komunikacie o tym wydarzeniu nie podano przyczyn.
Lotnisko w Lublinie jako pierwsze w Polsce zainstalowało skanery prześwietlające w 3D bagaż podręczny pasażerów podczas kontroli bezpieczeństwa. Dzięki temu pasażerowie nie muszą wyjmować urządzeń elektronicznych ani płynów.
Czechy to dziewiąty rynek, na którym biuro podróży Join UP! będzie prowadzić działalność touroperatorską. Firma uruchomiła tam oddział w początkach lutego. Zamierza wozić Czechów na wakacje z Pragi, ale i z Katowic.
Polska zajęła 32. miejsce w globalnym rankingu Soft Power Index. Pierwsze są USA, przed Chinami. Rosja ma silne 16. miejsce. Czechy notują dramatyczny spadek. „Wynik Polski mógłby być lepszy, bo jest 20. gospodarką świata”.
Ruch pasażerski na polskich lotniskach wzrósł w zeszłym roku o 15,6 procent i osiągnął liczbę 59,5 miliona podróżnych. Trzy największe lotniska to Lotnisko Chopina (21 mln), Kraków (11 mln) i Gdańsk (6,7 mln).
Komisja Europejska obiecuje, że sektor turystyki będzie mógł łatwiej niż dotychczas sięgać po pieniądze unijne. Ma to dotyczyć nie tylko całych krajów członkowskich, ale też pojedynczych przedsiębiorców.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas