#RZECZoBIZNESIE: Jan Buczek: Brexit spowolni przepływ towarów

Bogate kraje Unii Europejskiej starają się zablokować nasze usługi - mówi Jan Buczek, prezes Związku Międzynarodowych Przewoźników w Warszawie.

Publikacja: 21.06.2016 13:22

#RZECZoBIZNESIE: Jan Buczek: Brexit spowolni przepływ towarów

Foto: ekonomia.rp.pl

Polska flota jest obecnie jedną z największych w Europie i liczy niemal 190 tys. tirów. Czy perspektywa możliwego Brexitu stanowi dla niej duże zagrożenie?

- Nasza branża transportowa skorzystała na Unii Europejskiej pośrednio, bowiem nie mieliśmy możliwości skorzystać z żadnych dotacji ani programów finansowania na zwiększenie floty. W związku z tym wszystko musieliśmy wypracować sami – mówi Jan Buczek.

Jak zaznacza, po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, krajowi przewoźnicy skorzystali przede wszystkim na ułatwionym dostępie do zagranicznych rynków.

- Dzięki temu rzeczywiście staliśmy się potęgą w Unii Europejskiej – podkreśla.

Polski sektor dóbr i usług, również dostępnych za granicą, rozwija się bardzo dynamicznie. Ten wzrost zaczyna hamować jednak coraz więcej państw członkowskich UE.

- W Unii Europejskiej wszyscy starają się teraz ograniczyć nasze usługi, z tego względu, że jesteśmy tam bardzo widoczni i sprawni. Ten neoprotekcjonistyczny trend utrzymuje się już od kilku lat – mówi Buczek.

- Te próby ograniczenia naszych usług są niezgodne z prawem unijnym – podkreśla.

Ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z UE byłoby kolejnym przykładem złamania umowy, na którą Brytyjczycy wiele lat temu przystali.

- Zapowiedź wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami, w tym gospodarczymi – zaznacza Buczek.

Jeśli Brytyjczycy opowiedzą się za wystąpieniem z UE, konieczne będzie stworzenie granicy celnej oraz rozliczenie VAT-u i ceł, jeśli zostałyby one wprowadzone.

- Spowolni się przepływ towarów zarówno w jedną, jak i w drugą stronę. I z całą pewnością wzrosną koszty – prognozuje Buczek.

W efekcie polskie towary mogą nie być już równie atrakcyjne i konkurencyjne na rynku brytyjskim, jak obecnie.

Biznes
Koreańczycy też wciąż walczą o polski kontrakt na okręty podwodne
Biznes
Elon Musk stracił 11 mld dolarów na cłach Trumpa. Ale to nie jest rekord
Biznes
Trump sprzedaje „złote karty” bogatym. Rosjanie ustawiają się w kolejce
Biznes
Reakcje świata na cła Trumpa. Obniżka stóp procentowych możliwa już w maju
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Zmiana prezesa realnie nic nie zmieni. Co dalej z PGZ?