Rosja przyspiesza przez sankcje z budową rurociągu gazu do Chin

Gazprom poinformował, że podpisał kontrakt na budowę naziemnego gazociągu do Chin. Rurociąg Sojuz-Wostok ma dostarczać przez Mongolię do 1,8 biliona stóp sześciennych gazu ziemnego rocznie.

Publikacja: 01.03.2022 18:21

Rosja przyspiesza przez sankcje z budową rurociągu gazu do Chin

Foto: Bloomberg

Porozumienie dotyczące budowy gazociągu Sojuz Wostok zostało podpisane pomiędzy Gazpromem a rządem Mongolii już w grudniu 2019 roku. W kwietniu 2021 roku zaakceptowano studium wykonalności projektu, który wtedy nazywany był Siła Syberii 2.

Gazprom poinformował, że rurociąg dostarczy do Chin przez Mongolię do 50 miliardów metrów sześciennych lub 1,8 biliona stóp sześciennych rosyjskiego gazu ziemnego rocznie.

Według informacji agencji Bloomberg, jeśli plany dotyczące gazociągu zostaną zrealizowane, może to być największa w historii umowa Gazpromu z Chinami. Projekt te nam pomóc Rosji przezwyciężyć międzynarodowe sankcje nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę.

Jednak, jak przypomina agencja, Zachód nie zakazał importu rosyjskiej ropy i gazu. Europa kupuje około 40 procent całego potrzebnego jej gazu ziemnego z Rosji i mimo inwazji nie zablokowała tych dostaw.

Tymczasem Chiny unikają krytyki wkroczenia Rosji na Ukrainę i nie nazwały działań Moskwy inwazją. Chiny są największym partnerem handlowym Rosji w eksporcie i imporcie, a w 2020 roku kupiły jedną trzecią rosyjskiego eksportu ropy naftowej - przypomina Reuters, dodając, że Chiny eksportują do Rosji produkty takie jak telefony, zabawki i odzież.

Czytaj więcej

Zachód zamraża wszystkie rezerwy Rosji. Będzie paraliż wydatków wojskowych

Projekt Sojuz Wostok mógłby zapewnić Rosji lepszy dostęp do alternatywnych rynków na Wschodzie, po tym jak zachodnie koncerny takie jak Shell, BP czy Equinox i rządy zapowiedziały ograniczenie współpracy z rosyjskimi koncernami energetycznymi.

Na dodatek Niemcy wstrzymały plany budowy gazociągu Nord Stream 2, mającego transportować gaz między Rosją a Europą kontynentalną. Nord Stream 1 wciąż pompuje rosyjski gaz ziemny do Europy.

Bloomberg informuje, że gdyby Rosja i Chiny sfinalizują umowę to Gazprom może zbudować interkonektor między swoimi systemami rurociągów w kierunku zachodnim i wschodnim, skutecznie umożliwiając Rosji przekierowanie gazu do Chin ze złóż, które obecnie zasilają tylko Europę. Mogłoby to zmniejszyć zależność Gazpromu od Europy.

W 2014 roku Gazprom podpisał 30-letnią umowę o wartości 400 miliardów dolarów na bezpośrednie dostarczanie do Chin aż 38 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie przez połączenie gazowe Siła Syberii. Dostawy rozpoczęły się pod koniec 2019 roku. Podczas gdy tłoczenie gazy do Europy było sukcesywnie ograniczane, dostawy do Chin regularnie przekraczały dzienne wolumeny kontraktów. Na początku lutego tego roku Rosja zawarła mniejszy kontrakt gazowy z Chinami na 25-letnie bezpośrednie dostawy aż 10 miliardów metrów sześciennych rocznie ze złóż na Dalekim Wschodzie.

Biznes
Energetyczny plan Orlenu. Odpowiedzialnie o energii przyszłości
Biznes
Apel do Elona Muska w sprawie Polski. Rafał Brzoska: Jesteśmy jak Mongolia?
Biznes
Na stole 16. pakiet sankcji przeciwko Rosji. Mocno uderzy w aluminium i LNG
Biznes
SpaceX wyniosło na orbitę najmniejszego polskiego satelitę. Zbudowali go studenci
Biznes
Liczba fuzji spadła, ale i tak jest duża
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego