Środki zaradcze, określone przez Komisję Europejską dla transakcji przejęcia Lotosu przez Orlen, mają być zrealizowane przy współudziale więcej niż dwóch partnerów biznesowych – wynika z informacji „Rz" uzyskanych od osób zbliżonych do płockiego koncernu.
Podają one również, że rynek pozna przyszłych kupców zbywanego w ramach fuzji majątku w najbliższą środę. Do tego dnia mają być z nimi podpisane warunkowe umowy sprzedaży (umowy przyrzeczone) aktywów, które płocki koncern zobowiązał się zbyć. Ponadto na środę przygotowywana jest konferencja prasowa, podczas której zostaną ogłoszone szczegóły dotyczące planowanych transakcji.
Wkrótce decyzje
I tak udziały w gdańskiej rafinerii ma nabyć Saudi Aramco, a stacje paliw Lotosu węgierski MOL, o czym pierwsze – już w niedzielę – informowało Radio Zet. Wprawdzie Orlen jeszcze tego samego dnia wydał oświadczenie, że są to spekulacje medialne, ale jednocześnie wprost im nie zaprzeczył.
Poza tym opublikowane oświadczenie miało dość niską rangę, gdyż nie znalazło się wśród oficjalnych komunikatów na stronie internetowej spółki i nie zostało wysłane do mediów, a zamieszczono je jako załącznik do krótkiej wiadomości publikowanej na Twitterze przez rzecznika prasowego. Orlen, również w odpowiedzi na nasze pytania, nie zaprzeczył, aby partnerem do zakupu części rafinerii w Gdańsku było Saudi Aramco, a stacji paliw – MOL.