19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 06:15 Publikacja: 13.10.2021 16:18
Od lewej: ) Glen de Vries, Audrey Powers, stoją William Shatner i Chris Boshuizen
Foto: AFP
„Słyszałem o kosmosie od dawna” – napisał w oświadczeniu wydanym na początku tego miesiąca William Shatner. „Korzystam z okazji, aby zobaczyć to na własne oczy. Co za cud."
Poza Shatnerem na pokładzie znaleźli się także: Audrey Powers (wiceprezes działu misji i operacji związanych z lotami w Blue Origin), Chris Boshuizen (współzałożyciel Planet, firmy której celem jest wdrożenie globalnego systemu monitoringu Ziemi) oraz Glen de Vries (twórca Medidata Solutions oraz dyrektor Dassault Systèmes).
Nowe technologie, handel, medycyna i przemysł – to branże , które na celowniku mają inwestorzy. Aktywności transakcyjnej sprzyja ożywienie gospodarcze i spadający koszt pieniądza. Które spółki w Polsce mogą zmienić właściciela?
Jest wtorek, 14 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o rekordowych zmianach na stanowiskach prezesów spółek z udziałem Skarbu Państwa, naciskach Francji w kwestii zakupów zbrojeniowych, tajnym budżecie wojennym Kremla oraz historycznej nadwyżce handlowej Chin.
PKO BP, Pekao, Orlen i KGHM powołały do rad nadzorczych niezależnych członków, którzy reprezentować będą akcjonariuszy mniejszościowych. Z inicjatywą wystąpiły Otwarte Fundusze Emerytalne. Czy to początek długofalowych, pozytywnych zmian?
W ramach mechanizmu tzw. Funduszu Sztucznej Inteligencji odblokowane zostanie finansowanie pierwszych w bieżącym roku projektów. Czy zastrzyk ten będzie wystarczający, by Polska liczyła się międzynarodowej arenie AI?
Transformacja jest niezbędna, ale musi być przeprowadzona w sposób odpowiedzialny. Powinna uwzględniać kwestie związane z bezpieczeństwem dostaw energii, jak również z bezpieczeństwem sektora przemysłowego czy transportowego oraz bezpieczeństwem finansowym grupy.
Firma Blue Origin należąca do założyciela Amazona Jeffa Bezosa przesunęła start nowej, olbrzymiej rakiety New Glenn z powodów technicznych. W siódmą misję ruszy za to w kosmos Starship Elona Muska, największa rakieta, jaką kiedykolwiek zbudowano.
Dziennik „The Washington Post” poinformował, że zamierza zwolnić 4 procent zatrudnionych. Oznacza to, że około 100 osób straci swoje stanowiska w różnych działach biznesowych.
Firma Blue Origin dostała zgodę władz lotniczych na pierwszy start prawie 100-metrowej rakiety kosmicznej New Glenn, przetestowała jej silniki i wysyła na orbitę. Założyciel Amazona Jeff Bezos rzuca wyzwanie Muskowi.
Założyciela koncernu Amazon Jeff Bezos oraz firma OpenAI, twórca ChatGPT, pompują miliony dolarów w innowacyjny projekt start-upu Physical Intelligence. Chodzi o zintegrowanie zaawansowanym systemów sztucznej inteligencji z robotyką.
Pięćdziesięciu najbogatszych miliarderów na świecie w mniej niż trzy godziny emituje średnio więcej dwutlenku węgla niż przeciętny Brytyjczyk przez całe swoje życie – wskazuje najnowszy raport organizacji humanitarnej Oxfam. „Ich ekstremalne emisje podsycają nierówności, głód i zagrażają życiu" – alarmują badacze.
Właściciel dziennika „Washington Post” bronił w poniedziałek decyzji w sprawie braku poparcia gazety dla któregoś z kandydatów w wyborach prezydenckich USA.
W piątek wartość portfela Jeffa Bezosa, twórcy Amazona, zmalała o 15,2 miliarda dolarów. Takiego uszczerbku nie doznał żaden inny miliarder z listy 500 firmowanej przez Bloomberga. W sumie z ich portfeli tego dnia wyparowały 134 miliardy dolarów.
Jeff Bezos sprzeda kolejne 25 milionów akcji Amazona, warte prawie 5 mld dolarów (prawie 20 mld złotych). W środę wartość giełdowa firmy osiągnęła rekordowy poziom.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas