Turyści rzucili się na furgonetki. Nie mają wyboru

Wypożyczenie samochodu osobowego na Hawajach jest tak trudne i drogie, że turyści wybierają samochody dostawcze.

Aktualizacja: 26.04.2021 13:19 Publikacja: 26.04.2021 13:03

Turyści rzucili się na furgonetki. Nie mają wyboru

Foto: Adobe Stock

Powrót turystów po okresie restrykcji na Hawaje to dobra wiadomość dla miejscowych firm. Jednak zarówno turyści, jak i przedsiębiorcy muszą sobie radzić z niespodziewanymi konsekwencjami długiego czasu flauty w turystycznym biznesie. Gwałtowny powrót turystów sprawił, że popyt na wypożyczanie samochodów przekroczył możliwości podaży. Najtańszy samochód do wynajęcia na popularnej wyspie Maui kosztował aż 722 dolarów dziennie.

Nie mogąc znaleźć zwykłych osobówek w rozsądnej cenie, turyści zwrócili swoją uwagę na pojazdy dostawcze i furgonetki. Niczym niezwykłym jest teraz widok turystów w pojazdach, których zazwyczaj używa się do przeprowadzek czy przewozu niewielkich ładunków. Dla miejscowego biznesu to zarówno szansa, jak i problem. Z jednej strony zyskują wypożyczalnie takich pojazdów, a z drugiej problemy mają branże, które dotychczas korzystały z usług wypożyczalni pojazdów dostawczych.

- Ten wzrost popytu dotyczy głównie naszych mniejszych pojazdów. Zdajemy sobie sprawę, że to zapotrzebowanie pojawia się, bo turyści nie są w stanie zapewnić sobie wynajmu samochodu lub dochodzą do wniosku, że nasze auta są tańsze – stwierdza, cytowany przez CNN, Kaleo Alau, prezes U-Haul Company.

Prezes właściciela floty samochodów dostawczych zapewnił przy tym, że cały czas pracuje ze swoimi głównymi klientami, głównie firmami przeprowadzkowymi, by „sprostać ich potrzebom".

Niedobór pojazdów w wypożyczalniach nie jest jednak tylko problemem Hawajów. Podczas pandemii w całych Stanach Zjednoczonych firmy zajmujące się tą działalnością musiały podejmować drastyczne kroki, by utrzymać się na powierzchni. Sprzedano, i to za ułamek ich ceny, ponad pół miliona aut, około jednej trzeciej połączonych flot całej branży. Zrobiono to, oczywiście po to, by uzyskać gotówkę niezbędną do przetrwania kryzysu.

W momencie, w którym turystyka stała się znów możliwa, spowodowało to gwałtowny skok cen w wypożyczalniach, które nie mają chwilowo fizycznej możliwości zaspokojenia popytu. Brak równowagi między popytem a podażą to jedno, bo przy okazji firmy zajmujące się tą działalnością próbują zapewne odrobić straty, jakie poniosły w czasie lockdownu.

Biznes
Liczne biznesy Dmitrija Miedwiediewa. Gigantyczna posiadłość ukryta nad Wołgą
Biznes
Zespół Brzoski od czerwca bez Brzoski. Przedsiębiorca odchodzi z zespołu ds. deregulacji
Biznes
Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta: do KPRM trafiła ocena skutków regulacji
Biznes
Inpost przejmuje brytyjską spółkę. Meloni w Białym Domu oczarowuje Trumpa
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Jak deregulacja może pomóc firmom? Ich oczekiwania sprawdził PIE