Polski spirytus zagrożony

Włodzimierz Warchalewski, Prezes Związku Gorzelni Polskich bije na alarm, bo zagrożona jest krajowa produkcja spirytusu surowego.

Publikacja: 28.12.2013 09:59

To półprodukt wykorzystywany m.in. w przemyśle spożywczym, ale także w paliwowym.

Warchalewski zaznacza, że groźba likwidacji produkcji jest realna, gdyż systematycznie zmniejsza się liczba krajowych gorzelni.

- Jeszcze kilka lat temu było ich dwieście, teraz zostało niecałe sto, a do tego nie wszystkie pracują non stop – informuje "Rzeczpospolitą" prezes Warchalewski.

Ograniczenie liczby gorzelni jest związane z coraz niższą ceną surowego spirytusu, która spadła już do 2,15 groszy za litr.

Jak podkreśla Warchalewski, aby gorzelnicy mogli odtwarzać swoje zakłady cena powinna być na poziomie trzech złotych za litr surowego spirytusu.

Dodaje też, że bez realnego i długookresowego programu związanego z Odnawialnymi Źródłami Energii, gdzie bioetanol mógłby być jednym z ważnych produktów, które mogliby wytwarzać gorzelnicy, ich byt jest poważnie zagrożony.

- Nie ma polityki w tym zakresie, a tym bardziej polityki długookresowej, która pozwoliłaby na inwestowanie w perspektywie kilkunastu lat – zaznacza Warchalewski. – Osobiście znam kilku przedsiębiorców, którzy właśnie z tych powodów  zbankrutowali albo niemal zbankrutowali inwestując w ten sektor rynku.

To dlatego w sektorze gorzelniczym pracuje już zaledwie około 3 tysięcy osób, a rocznie w Polsce wytwarza się około 300 – 340 mln litrów surowego spirytusu.

Wszystko zdaniem Warchalewskiego pogorszy się jeszcze od nowego roku, gdy zwiększy się akcyza na wyroby spirytusowe.

Świat się zmienia

Czytaj to co naprawdę ma znaczenie
już za 99 zł rocznie

SUBSKRYBUJ

- Jeśli nie będziemy produkować własnego spirytusu to oczywiście na rynek wejdzie konkurencja z zagranicy, ale wtedy spirytus będzie na pewno droższy od krajowego jak to już bywało podobnie z innymi produktami – pointuje Warchalewski.

To półprodukt wykorzystywany m.in. w przemyśle spożywczym, ale także w paliwowym.

Warchalewski zaznacza, że groźba likwidacji produkcji jest realna, gdyż systematycznie zmniejsza się liczba krajowych gorzelni.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Biznes
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Biznes
Jest nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej
Biznes
Blackout w Hiszpanii i Portugalii. Ekonomiści popierają podatek katastralny
Biznes
Świat zbroi się przerażająco szybko. Największe wydatki od zimnej wojny
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Odkurzacz albo setki złotych premii. Promocje w banku Citi Handlowy