Fuzje polskich spółek nowych technologii. Eksperci typują podmioty z grupy Asseco

Branżę nowych technologii konsolidować będą zarówno inwestorzy strategiczni, jak i fundusze PE i VC.

Aktualizacja: 02.10.2016 21:35 Publikacja: 02.10.2016 20:27

Polski rynek IT rośnie rocznie o 4–5 proc., ale w niektórych segmentach obserwujemy dwucyfrową dynamikę. Firmy zwierają szyki, żeby osiągać efekty synergii i pozyskiwać nowych klientów. Właśnie stała się faktem fuzja Della i EMC.

– Powstały w jej wyniku Dell Technologies jest największą na świecie firmą technologiczną z większościowym kapitałem prywatnym – mówi Wojciech Głownia, dyrektor generalny Dell Polska. Obecnie Dell Technologies działa w 180 państwach. – Polska jest ważnym rynkiem dla grupy, została sklasyfikowana w pierwszej dziesiątce na świecie, jeśli chodzi o potencjał rozwoju rynku IT – podkreśla Adam Wojtkowski, dyrektor generalny Dell EMC w Polsce.

Zdaniem ekspertów w najbliższych kwartałach będziemy świadkami kolejnych fuzji. – Transakcje przejęcia EMC przez Della, LinkedIn przez Microsoft czy AVG przez Avast bardzo dobrze ukazują tendencje do konsolidacji na światowym rynku IT. Polska nie jest tu wyjątkiem – potwierdza Dariusz Lewandowski, zarządzający Aria Fund.

Kto pójdzie pod młotek

Poprosiliśmy ekspertów o wytypowanie firm, które ich zdaniem mogą zmienić właściciela. Wskazali między innymi na podmioty z grupy Asseco, dla których naturalnym przejmującym jest Asseco Poland oraz na LiveChat. – To spółka z produktem i zasięgiem globalnym, ale tu jako przejmujący wchodziłby w grę tylko duży podmiot zagraniczny – podkreślają. Ich zdaniem LiveChat może wzbudzić zainteresowanie funduszy PE. – Natomiast nigdy nie pojawiły się takie plotki, to tylko teoretyczny scenariusz – zaznaczają.

Większość dużych firm IT jest notowana na giełdzie. Niektóre z nich, np. Qumak, Wasko czy Sygnity, w ostatnich miesiącach mocno potaniały, co może skusić potencjalnych kupujących. O możliwości pozyskania inwestora otwarcie mówią też Unima 2000, k2 Internet oraz Action. Ponadto w branży od dawna mówi się o chęci sprzedaży Allegro przez Naspersa, a wartość transakcji może dojść nawet do 2–3 mld dol. – Wśród potencjalnych kupców wymienia się największe firmy e-commerce na świecie, jak Amazon, Alibaba czy eBay – wskazuje Lewandowski.

Konsolidacja biznesów przekłada się na większą siłę przetargową i w efekcie na możliwość uzyskiwania wyższych marż. Na szereg efektów synergii liczy wspomniany już Dell Technologies. – Oczekujemy, że impuls do wzrostu da synergia pomiędzy firmami, gdyż zarówno bazy klientów, jak i obszary technologiczne pokrywają się tylko w niewielkim stopniu – mówi Wojtkowski.

Fundusze z gotówką

W 2015 r. w Polsce jedna piąta transakcji M&A dotyczyła sektora TMT (technologie, media, telekomunikacja). Wyraźnie widać, że ciekawe projekty nie mają problemów ze znalezieniem kapitału.

– Intel Capital zainwestował w polski start-up snowcookie, polski producent drukarek 3D Zortrax pozyskał 44 mln zł od Dariusza Miłka, TVN Ventures kupił 40 proc. akcji w aplikacji EveryTap, a Sebastian Kulczyk zainwestował 35 mln euro w spółkę Fibar – wymienia Michał Krucan, ekspert z firmy doradczej Azimutus.

Fundusze PE oczekują wysokiej stopy zwrotu, a zatem nic dziwnego, że chętnie inwestują w rosnącą branżę IT. Daje się tu wyróżnić dwa segmenty rynku M&A. – Pierwszy to obszar zainteresowania funduszy private equity. Ten rynek w Polsce dopiero się tworzy, nie mamy rodzimych gigantów technologicznych. To pozwala z kolei skierować uwagę na drugi z obszarów, tj. segment zainteresowania funduszy venture capital – mówi Marek Sawicki, ekspert z kancelarii DLA Piper.

Biznes
Zespół Brzoski od czerwca bez Brzoski. Przedsiębiorca odchodzi z zespołu ds. deregulacji
Biznes
Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta: do KPRM trafiła ocena skutków regulacji
Biznes
Inpost przejmuje brytyjską spółkę. Meloni w Białym Domu oczarowuje Trumpa
Biznes
Jak deregulacja może pomóc firmom? Ich oczekiwania sprawdził PIE
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Rodzina Trumpa aktywnie inwestuje. Skok cen akcji