Obrona terytorialna wypróbuje najnowszy automat Łucznika

Kilkadziesiąt pierwszych karabinków automatycznych MSBS przetestują żołnierze WOT z Podkarpacia. Udane próby mogą otworzyć przed Fabryką Broni w Radomiu drzwi do wielkich kontraktów.

Aktualizacja: 09.05.2017 07:26 Publikacja: 08.05.2017 20:16

MSBS – jeśli zapadnie decyzja o przezbrojeniu armii w nowe karabinki, możliwe są gigantyczne kontrak

MSBS – jeśli zapadnie decyzja o przezbrojeniu armii w nowe karabinki, możliwe są gigantyczne kontrakty dla Łucznika

Foto: materiały prasowe

Dla producenta modułowego systemu broni strzeleckiej – radomskiego Łucznika, który dzięki rekordowym zamówieniom na wywodzące się z konstrukcji kałasznikowa karabinki Beryl (MON tylko w 2016 r. zakontraktowało 29 tys. sztuk broni za 175 mln zł) ma prawdziwe żniwa, MSBS to kolejna ogromna biznesowa szansa. Najnowsze polskie karabinki przeszły w fabryce etap badań wstępnych i czekają na skierowanie broni na próby kwalifikacyjne, a potem do seryjnej produkcji.

Zaakceptowanie broni przez wojsko mogłoby przyspieszyć decyzje o zamówieniach krajowych i eksportowych sięgających tysięcy sztuk i wielkoseryjnej produkcji modułowych karabinków w Radomiu.

„Rzeczpospolita" już na początku tego roku pisała, że nowa automatyczna broń polskiej konstrukcji trafi najpierw do jednostek obrony terytorialnej. W lutym, a potem w marcu podczas spotkania z prezesami zbrojeniówki zapowiedział to szef MON Antoni Macierewicz. Pod koniec kwietnia o możliwość sprawdzenia przydatności bojowej nowej broni strzeleckiej wystąpiło do MON dowództwo WOT.

Przekazanie pierwszej partii automatów MSBS do formowanej obecnie 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej będzie miało charakter tzw. testów poznawczych zarządzanych w sytuacji, gdy broń nie jest jeszcze oficjalnie wprowadzona do uzbrojenia armii (niewielka partia MSBS w wersji paradnej jest jedynie w pododdziałach reprezentacyjnych).

Rzecznik prasowy Dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak wyjaśnia, że żołnierze podkarpackiej brygady wypróbują broń „w warunkach zbliżonych do przewidywanych dla tego rodzaju uzbrojenia w celu oceny przydatności dla żołnierzy WOT". Według dowództwa nowego rodzaju wojsk próby nowej broni potrwają kwartał. Do oceny trafią karabinki w układzie klasycznym z lufą o długości 16 cali. Każdy karabinek będzie wyposażony m.in. w cztery magazynki, przyrządy celownicze, pas i nóż-bagnet.

MSBS to polska konstrukcja opracowana w ramach projektu badawczo-rozwojowego przez specjalistów z Fabryki Broni Radom i Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Nowy modułowy automat to potencjalny następca broni wywodzącej się z rodziny AK-47 – m.in. zamawianych wciąż w tysiącach egzemplarzy, wiecznie modernizowanych beryli, które nadal służą żołnierzom na pierwszej linii. MSBS jest z innej epoki: ergonomiczny, dostosowany do optoelektronicznych celowników. Od początku budowany z wymiennych segmentów, które posłużą w przyszłości do rozwijania kolejnych wersji modułowej broni: lekkich karabinów maszynowych, karabinków o podwyższonej celności dla strzelców wyborowych czy wersji skróconych, tzw. bezkolbowych, dla komandosów. MSBS może strzelać ogniem pojedynczym lub ciągłym (maks. 700–900 strzałów na minutę). Zasięg skutecznego ognia to ok. 500 m. Magazynki mają pojemność 30 lub 60 naboi kalibru NATO 5,56 mm.

Hybrydy
Skoda Kodiaq. Co musisz wiedzieć o technologii PHEV?
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity od Citibanku można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Biznes
Były pracownik Disneya włamał się do systemu firmy. To miała być zemsta
Biznes
Nietypowy miliarder porzucił Rosję. Ma 23 dzieci, jego pasją jest filozofia
Biznes
VFS Global rozszerza australijskie i indonezyjskie usługi wizowe
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Biznes
Bank Rosji przykręca śrubę biznesowi. Stopy procentowe najwyższe od 2003 r.