– Co więcej, jest to dodatkowy motywator do poprawy wewnętrznych procesów uwzględniających wpływ środowiskowy i społeczny przedsiębiorstwa. Zdecydowanie najmocniej tego typu finansowaniem zainteresowane są duże spółki – ocenia przedstawicielka BNP Paribas BP.
Rynek kapitałowy się zazielenia
Znaczący zastrzyk zielonych finansów płynie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W 2022 r. kontynuował on finansowanie transformacji energetycznej w Polsce (996 mln euro). Z kolei wsparcie dla zrównoważonego rozwoju miast i regionów wzrosło do 3,19 mld euro, a łączny udział zielonych projektów w EBI od 2021 r. poszedł w górę o 7 pkt proc., do 49 proc.
Zrównoważone finanse to temat, który coraz częściej pojawia się również w kontekście rynku kapitałowego.
– Wiemy, że trend związany z zielonymi finansami i finansowaniem transformacji klimatycznej jest nie tylko ogromnym wyzwaniem dla inwestorów prywatnych, ale też wielką szansą dla rozwoju polskiego rynku kapitałowego. Wiąże się z rozwojem nowych produktów i instrumentów finansowych, nowych usług i obszarów biznesowych. To jeden z naszych priorytetów – zapowiedziała Katarzyna Szwarc, pełnomocnik ministra finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. To dokument uchwalony przez rząd w 2019 r. Składa się z 90 zadań dotyczących m.in. uproszczenia procedur administracyjnych, zwiększenia płynności i wzrostu poziomu oszczędności prywatnych.
Wartość zarządzanych aktywów z kategorii ESG na świecie systematycznie rośnie. W 2025 r. może osiągnąć 50 bilionów dolarów – prognozuje Bloomberg Market Intelligence. W ujęciu długoterminowym zrównoważone fundusze zyskują na znaczeniu, choć warto odnotować, że rok 2022 był specyficzny. Jak wskazuje Tomasz Wiśniewski, wicedyrektor działu produktów informacyjnych i wskaźników GPW, w zeszłym roku inwestorzy wycofali 13,2 mld dolarów z funduszy ESG: akcji, obligacji i aktywów mieszanych. To zdarzyło się po raz pierwszy od 2011 r. Był to efekt m.in. rewizji definicji funduszy, w wyniku czego wiele dotychczas uznawanych za zrównoważone zostało usuniętych z tej kategorii. W efekcie ich wartość spadła.
Nie brakowało też doniesień o greenwashingu, co też mogło skutkować odwrotem zainteresowania od tego typu inwestycji. Eksperci podkreślają jednak, że w przeszłości takie wydarzenia służyły oczyszczeniu rynku i prowadziły do poprawy jego oceny. Wiele wskazuje, że właśnie taki scenariusz zobaczymy w globalnej gospodarce w nadchodzących latach.