Bankiem Anglii 300 lat kierowali mężczyźni. May chce kobietę

Premier Theresa May stwierdziła, że bardzo chętnie widziałaby jedną z kandydatek na miejscu prezesa Banku Anglii zwalnianym przez Marka Carneya. Od ponad 300 lat bankiem tym kierowali jednak tylko mężczyźni.

Publikacja: 02.05.2019 17:27

Bankiem Anglii 300 lat kierowali mężczyźni. May chce kobietę

Foto: AFP

Brytyjskie władze przystąpiły do szukania następnego szefa banku centralnego na 9 miesięcy przed zakończeniem drugiej kadencji przez Kanadyjczyka Carneya. — Jak mogli pewnie państwo zauważyć, lubię, gdy kobiety zajmują wysokie stanowiska. Sądzę, że należy zachęcać kobiety do starania się o nie — powiedziała pani premier w jednej z komisji parlamentu. — Byłoby istotne podjęcie decyzji, kto jest właściwą osobą do bycia prezesem Banku Anglii, ale ja zachęcałabym składanie wniosków przez kandydatki — cytuje Reuter jej słowa i przypomina, że T. May zaczynała karierę właśnie w tym banku.

Czytaj także: Londyn szuka superkandydata na szefa Banku Anglii

Wysoki przedstawiciel organu nadzoru stwierdził odrębnie, że następnym prezesem powinna być najlepsza osoba do tej pracy niezależnie od płci, ale dodał, że kobieta-prezes byłaby wydarzeniem o historycznym znaczeniu.

- Byłby to olśniewający moment dla tej instytucji, gdybyśmy mianowali naszego pierwszego prezesa-kobietę, będzie to również olśniewająca chwila dla tej instytucji przy mianowaniu pierwszego prezesa ciemnoskórego, pochodzenia azjatyckiego czy przedstawiciela mniejszości etnicznej — powiedział na posiedzeniu komisji finansów przewodniczący sądu Banku Anglii, Bradley Fried.

Mark Carney jest pierwszym od 300 lat cudzoziemcem kierującym Bank of England. Przyszedł 1 lipca 2013, kończy w nim pracę 31 stycznia 2020.

Męskimi kandydatami na jego stanowisko są m.in. b. wiceprezes tego banku Andrew Bailey, obecny wiceprezes Ben Broadbent i główny ekonomista Andy Haldane. Wśród kobiet wymienia się b. wiceprezes a obecną dyrektorkę London School of Economics, Minouche Shafik i przewodniczącą rady dyrektorów bez uprawnień wykonawvzych w Santander UK, Shriti Vadera, która podczas kryzysu finansowego była wiceministrem przemysłu.

Carney przyznał, że w banku brakuje kobiet na wyższych stanowiskach. W 9-osobowej radzie polityki pieniężnej jest tylko jedna kobieta, a w 12-osobowej komisji polityki finansowej też tylko jedna.

Banki
Santander BP w 2024 r. zarobił ponad 5,2 mld zł
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Banki
Coraz więcej czarnych chmur nad Wojciechem Olejniczakiem. PZU zawiadamia prokuraturę
Banki
Rekordowy rok Commerzbanku. Bank wypłaci dywidendę
Banki
Ostatnie zachodnie banki opuszczają Rosję. Nie chcą, ale muszą
Materiał Promocyjny
Jadąc na ferie pamiętaj, aby spakować bank w telefonie