#RZECZoBIZNESIE: Andrzej Rzońca: Na obecnych działaniach NBP stracą wszyscy

W dłuższej perspektywie stracą wszyscy, którzy mają majątek niezabezpieczony przed inflacją - mówi prof. Andrzej Rzońca, SGH, były członek RPP, gość programu Marcina Piaseckiego.

Aktualizacja: 15.04.2020 17:55 Publikacja: 15.04.2020 13:50

#RZECZoBIZNESIE: Andrzej Rzońca: Na obecnych działaniach NBP stracą wszyscy

Foto: tv.rp.pl

Niedawno w „Rzeczpospolitej" Andrzej Rzońca napisał, że NBP włączył się w działania, które prowadzą nas z powrotem do PRL.

- Po upadku socjalizmu wprowadziliśmy zasadę, że bank centralny nie może pokrywać deficytu w finansach publicznych. Socjalizm nauczył nas, że nie da się pokryć beztroskiej konsumpcji pieniędzmi drukowanymi przez NBP. A teraz mamy powrót do tamtej lekcji, która wydawała się, że jest przez nas odrobiona. Bank centralny włącza się do pokrywania wydatków publicznych przez druk pustego pieniądza – tłumaczył gość.

Przypomniał, że na razie żadna pomoc do firm nie dotarła. - Tymczasem NBP skupił 3 proc. obligacji skarbowych wyemitowanych przez nasze państwo. Póki co NBP finansuje realizację obietnic socjalnych rządu, a nie pomoc dla firm. Jest skrajną nieodpowiedzialnością, że pomoc wciąż nie trafiła do firm - ocenił Rzońca.

- Jeżeli bank centralny pokrywa jakiś wydatek publiczny, to nie oznacza, że koszt tego wydatku znika. Koszt jest rozkładany między obywateli w sposób przypadkowy. Już cierpią na tym frankowicze, bo mocno osłabił się kurs złotego. W dłuższej perspektywie stracą wszyscy, którzy mają majątek niezabezpieczony przed inflacją – dodał.

Tłumaczył, że w dłuższej perspektywie wkroczenie przez bank centralny na obszar, który jest zarezerwowany dla polityki, wystawia go na polityczne presje. - Im dłużej pozostanie na tym obszarze, tym trudniej będzie mu się z tego uwikłania wydobyć. Potrafię sobie wyobrazić, że przy wyborze następnego prezesa NBP i członków RPP podstawowym kryterium stanie się ich skłonność do finansowania wydatków budżetu przez druk pustego pieniądza - mówił Rzońca.

Wyjaśnił, że koszt ratowania firm powinniśmy możliwie sprawiedliwie podzielić między obywateli, żeby dla każdego był do uniesienia. - Upadek PRL powinien nas nauczyć, że nie da się uregulować rachunku za beztroską konsumpcję w tłustych czasach drukując pusty pieniądz – mówił.

- Gdyby obecnie rządzący trzymali się stabilizującej reguły wydatkowej, to w 2017 r. w finansach publicznych byłaby nadwyżka. W tym roku wyniosłaby ok. 1 proc. PKB. Tymczasem rząd zaplanował deficyt 2 proc. PKB jeśli oczyścić dane z jednorazowych dochodów. Różnica to ok. 3 proc. PKB, czyli 70 mld zł. Gdyby nie beztroska konsumpcja w tłustych latach, mielibyśmy poduszkę w wysokości 70 mld zł, która dawałaby nam większe pole manewru. Teraz musimy szukać sposobu na podzielenie kosztu ratowania firm i pracowników między wszystkich obywateli. Oczywiście dług publiczny wzrośnie, ale to nie może być jedyne rozwiązanie. Powinniśmy także poszukać oszczędności w innych wydatkach – dodał.

Rzońca podkreślił, że państwo musi skoncentrować swoje szczupłe zasoby na 2 rzeczach. - Na zapewnieniu wydolności ochrony zdrowia. Skandalem jest, że mija miesiąc od pierwszego przypadku zachorowania w Polsce na koronawirusa, a ochrona zdrowia wciąż nie jest skutecznie zabezpieczona przed epidemią. Wciąż mamy niską liczbę testów. Powinniśmy testować, żeby móc skutecznie izolować chorych. Po drugie trzeba skoncentrować się na ratowaniu firm przed upadłością, a ich pracowników przed zwolnieniami. Na tym nie powinno się oszczędzać – mówił.

Zaznaczył, że gospodarka mrożona jest w 2 celach. - Żeby wypłaszczyć krzywą epidemiczną, abyśmy wszyscy nie zachorowali w jednym czasie. Po drugie, żeby podnieść wydolność ochrony zdrowia. Jedno w dużym stopniu zależy od społeczeństwa, drugie od rządu. Rząd wykazał się dramatyczną nieudolnością. Wydolność naszej ochrony zdrowia nie poprawiła się w wystarczającym stopniu – tłumaczył gość.

- Mamy złą politykę. Dużo się gada, mało się robi. Wydolność ochrony zdrowia nie jest zabezpieczona, a do firm nie trafiła pomoc. Pierwsza tarcza antykryzysowa była tak skonstruowana, żeby możliwie mało firm, możliwie późno i w niewielkim zakresie otrzymało pomoc. Bardzo poważna wadą trzeciej tarczy jest, że jej koszt ma być pokryty przez NBP, czyli dodruk pieniądza – dodał.

Banki
Szefowa Banku Rosji pod presją. Ma dodrukować ruble
Banki
Citi Handlowy zarobił tyle, ile oczekiwano
Banki
Zysk BNP Paribas powyżej oczekiwań
Banki
EBOR finansuje budowę mieszkań na wynajem w Polsce
Materiał Promocyjny
Fotowoltaika naturalnym partnerem auta elektrycznego
Banki
Notowania banków mocno w górę w reakcji na wyniki
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje