Zmasowana obrona superbanku z Frankfurtu

Werdykt Trybunału Konstytucyjnego z Karlsruhe o częściowej niekonstytucyjności programu skupu przez EBC obligacji rządów krajów strefy euro wywołał szybko reakcje broniące tego banku. Eksperci zwrócili uwagę na komplikacje prawne w Unii

Publikacja: 06.05.2020 17:01

Zmasowana obrona superbanku z Frankfurtu

Foto: Bloomberg

Komisja Europejska podkreśliła nadrzędność prawa i decyzji unijnego wymiaru sprawiedliwości nad systemami prawnymi poszczególnych krajów. — Potwierdzamy nadrzędność prawa Unii Europejskiej. Decyzje TSUE obowiązują wszystkie krajowe systemy oprawne. Zawsze przestrzegaliśmy i w pełni popieramy niezależność EBC w realizowaniu polityki pieniężnej — powiedział na konferencji prasowej w Brukseli komisarz ds. gospodarczo-walutowych, Paolo Gentiloni.

Niezależność EBC jest fundamentem instytucji Unii Europejskiej i żaden krajowy sąd konstytucyjny nie może decydować, co wolno mu zrobić, a czego nie — oświadczył premier Włoch, Giuseppe Conte w wywiadzie dla dziennika „Il Fatto Italiano". — Do żadnego sądu konstytucyjnego nie należy decydowanie, co EBC może albo nie może zrobić. Jego niezależność jest sednem traktatów europejskich, które są uznane również przez Niemcy. Uważam za niestosowne, by krajowy sąd, nawet konstytucyjny, domagał się od EBC uzasadnienia swych zakupów. Nie może wtrącać się w jego inicjatywy — cytuje Reuter.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Banki
Banki stracą na obniżce stóp procentowych. Ale duże zyski zostaną
Banki
Raiffeisen wstrzymuje sprzedaż rosyjskiego oddziału. Wciąż tam zarabia
Banki
Polacy rzadko przenoszą się z banku do banku, choć gonią za promocjami
Banki
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Banki
Czy Pekao może skorzystać na udziale w holdingu PZU?