KNF otwiera bankom furtkę do wypłaty dywidend

Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła dzisiaj politykę dywidendową banków komercyjnych w drugim półroczu 2021 r.

Aktualizacja: 24.06.2021 14:20 Publikacja: 24.06.2021 14:18

KNF otwiera bankom furtkę do wypłaty dywidend

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Komisja Nadzoru Finansowego po analizie sytuacji finansowej i otoczenia sektora bankowego w pierwszym półroczu 2021 r. zdecydowała o zastosowaniu dla banków komercyjnych w drugim półroczu polityki dywidendowej opartej na ustalonych w 2018 r. kryteriach średnioterminowych. Jednak tym razem uwzględnione muszą być dodatkowe kryteria odnoszące się do specyficznych ryzyk związanych z portfelem hipotek walutowych i pandemią Covid-19.

Dywidendę w wysokości do 50 proc. zysku za 2020 r. może wypłacić jedynie bank, który nie realizuje programu naprawczego oraz ma ocenę BION nie gorszą niż 2,5 i dźwignię finansową co najmniej 5 proc. Do tego dochodzą wymogi w zakresie współczynników kapitałowych. Bank musi mieć współczynnik Tier1 co najmniej 4,5 proc. powiększony o 75 proc. wysokości bufora frankowego (tzw. add-on) oraz o wymóg połączonego bufora przy uwzględnieniu bufora ryzyka systemowego na poziomie takim jak przed pandemią, czyli 3 proc. (na wymóg połączonego bufora składają się też bufor zabezpieczający wynoszący 2,5 proc., bufor o innej instytucji o znaczeniu systemowym, który jest różny dla poszczególnych banków, i bufor antycykliczny wynoszący 0 proc.). Współczynnik TCR ma wynieść co najmniej 8 proc. powiększony o pełny wymiar bufora frankowego oraz wymóg połączonego bufora (także przy 3-proc. buforze ryzyka systemowego).

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Banki
Rośnie ryzyko prawne. „Trzeba coś z tym zrobić” – postulują bankowcy
Banki
Frankowa kontrofensywa banków. Nie warto jej lekceważyć
Banki
Bank Pekao SA z ofertą EKO kredytu mieszkaniowego
Banki
Czy polskie banki chcą brać udział w odbudowie Ukrainy? Oto wyniki badań
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Banki
Część członków RPP kruszeje w sprawie wiosennych obniżek stóp procentowych