RPP obniża stopy procentowe. Raty kredytów będą niższe

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na zmianę stóp procentowych. Pierwszy raz od pięciu lat. Główna stawka została obniżona z 1,5 proc. do 1 proc., do najniższego poziomu w historii.

Aktualizacja: 17.03.2020 17:45 Publikacja: 17.03.2020 15:13

RPP obniża stopy procentowe. Raty kredytów będą niższe

Foto: Bloomberg

Obniżka ma na celu wsparcie gospodarki, która w związku z epidemią koronawirusa może w tym roku mocno zwolnić.

Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:

stopa referencyjna 1,00% w skali rocznej;

stopa lombardowa 1,50% w skali rocznej;

stopa depozytowa 0,50% w skali rocznej;

stopa redyskonta weksli 1,05% w skali rocznej;

stopa dyskontowa weksli 1,10% w skali rocznej;

Uchwała RPP wchodzi w życie 18 marca 2020 r.

Rada podjęła także decyzję o obniżeniu stopy rezerwy obowiązkowej z 3,5% do 0,5%, a także decyzję o podwyższeniu oprocentowania środków utrzymywanych w formie rezerwy obowiązkowej z 0,5% do poziomu stopy referencyjnej NBP.

W komunikacie po posiedzeniu RPP napisano, że w związku z tym, iż „aktualne prognozy wskazują na wzrost prawdopodobieństwa szybszego niż oczekiwano w marcowej projekcji obniżenia się inflacji w bieżącym roku oraz kształtowania się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej" rada zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych NBP.

Rada poinformowała także, że NBP będzie prowadził operacje zasilające sektor bankowy w płynność poprzez transakcje tupu repo, a także prowadził operacje zakupu obligacji skarbowych na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku, które zmienią długoterminową strukturę płynności w sektorze bankowym oraz przyczynią się do utrzymania płynności rynku wtórnego obligacji skarbowych.

Bank Narodowy będzie też oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie nowych kredytów udzielanych podmiotom gospodarczym przez banki.

„W ocenie Rady, wszystkie powyższe działania będą ograniczać negatywne konsekwencje gospodarcze rozprzestrzeniania się koronawirusa, a w dalszej perspektywie będą sprzyjać ożywieniu krajowej aktywności gospodarczej oraz umożliwią kształtowanie się inflacji na poziomie celu inflacyjnego NBP w średnim okresie” – napisano w komunikacie.

Banki
Od sprawy beznadziejnej do pełnego sukcesu. Dziesięć lat walki frankowiczów
Banki
Rekordowy zysk banku centralnego Szwajcarii. 16 mld franków do podziału
Banki
Saga frankowa przeciągnie się jeszcze na 2025 rok, albo i dłużej
Banki
Wyceny banków nie rosną wraz z ich zyskami. Co obniża giełdowe kursy?
Banki
Zaskakujący spadek oprocentowania kredytów hipotecznych