Z początkiem kwietnia stawka VAT na podstawowe artykuły żywnościowe wróci do 5 proc. Czy to oznacza, że ceny żywności wzrosną z dnia na dzień właśnie o 5 proc.?
Nie wiem, czy przełożenie tego podatku na ceny będzie pełne. Z uwagi na wojnę cenową, którą teraz obserwujemy, przynajmniej w niektórych sklepach raczej pełnego przełożenia nie będzie. Ale ceny na półkach na pewno wzrosną. A to oznacza, że o ile w marcu inflacja będzie w celu NBP, bo prawdopodobnie wyniesie 2,5 proc. rok do roku, to w kwietniu już nie będzie właśnie przez wzrost cen żywności. Inflacją w celu będziemy się cieszyć tylko przez miesiąc.
Czytaj więcej
Przywrócenie VAT na podstawowe artykuły żywnościowe do normalnego poziomu nie wpłynie na inflację...
W kolejnych miesiącach największy wpływ na ścieżkę inflacji będą miały decyzje rządu dotyczące odmrażania cen nośników energii. Jaki jest najbardziej prawdopodobny scenariusz?
Sądzę, że jeśli rząd zdecydował się na przywrócenie do normy VAT-u na żywność, to zdecyduje się też na jakieś podwyżki cen energii. Ceny hurtowe zbliżyły się bardzo do ceny, którą dziś płaci większość gospodarstw domowych. Gdyby to wygaszenie tarczy energetycznej odpowiednio zaplanować albo na przykład zmienić taryfy już od lipca, to być może okazałoby się, że podwyżki cen są niewielkie. Taki skok inflacji, który założył NBP w scenariuszu pełnego wygaszenia tarcz antyinflacyjnych i powrotu cen energii do poziomu zgodnego z dzisiejszą taryfą, jest nierealistyczny. Zakładam, że ceny nośników energii – bez paliw – wzrosną w lipcu o 5 proc.
Jaka byłaby w takim przypadku inflacja w drugiej połowie roku? W scenariuszu NBP, zakładającym wygaszenie tarczy, ceny nośników energii rosną o ponad 20 proc. rok do roku, a inflacja w IV kwartale sięga około 8,5 proc. rocznie.
Nasza aktualna prognoza wskazuje na inflację w okolicy 7 proc. na koniec roku. Wynik powyżej 8 proc. jest nieosiągalny moim zdaniem. Ale też to są w pewnym sensie niuanse. Wydaje się, że dla Rady Polityki Pieniężnej kluczowa jest dzisiaj trajektoria inflacji. To zmiana w stosunku do poprzedniego roku, gdy RPP koncentrowała się na bieżącej inflacji. Z tej perspektywy inflacja jest dziś w celu NBP.
Czytaj więcej
Kasa państwa może odzyskać 12–13 mld zł rocznie po powrocie do 5-proc. VAT na żywność. Takie pien...