Tureckie banki zrywają z Rosją. Odrzucają przelewy, likwidują konta

Od początku roku tureckie banki zaczęły masowo wstrzymywać się z realizacją płatności z Rosji. Zwracają też już przyjęte pieniądze na dostawę produktów. Dotąd Turcja była głównym krajem, przez który dostarczano do Rosji towary objęte sankcjami.

Publikacja: 18.01.2024 13:04

Tureckie banki zaczęły masowo wstrzymywać się z realizacją płatności z Rosji

Tureckie banki zaczęły masowo wstrzymywać się z realizacją płatności z Rosji

Foto: Bloomberg

Tureckie banki odmawiają współpracy z rosyjskimi bankami w obawie przed sankcjami – pisze „Kommersant”, powołując się na źródła na rynku finansowym i uczestników handlu zagranicznego. Turcy zrywają relacje korespondencyjne i zaprzestają przetwarzania rosyjskich płatności bez formalnego zamknięcia umowy.

Przekazy do Turcji nie działają

Według jednego z rozmówców gazety, są wyjątki. Na przykład były to „filie” zagranicznych banków w Rosji. Inne źródło zauważyło, że trudności istnieją od dawna, ale pod koniec 2023 roku sytuacja znacznie się pogorszyła i rozprzestrzeniła na prawie wszystkie banki w Turcji.

Czytaj więcej

Wojskowy eksport z Turcji do Rosji ma się doskonale. I wciąż rośnie

Od 1 stycznia niemal ustały przekazy pieniężne od firm z Rosji do Turcji. Eksporterzy przestali otrzymywać płatności w lirach i rublach. Niektóre banki anulowały już zaakceptowane transakcje, wyjaśniając, że dotyczą one „towarów zakazanych” – pisze turecki portal Economim.

Jest to efekt wizyty sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena w Turcji na początku stycznia. Amerykanie od dawna domagali się od Ankary „zajęcia się kwestiami obchodzenia sankcji i kontroli eksportu”. Ponieważ słowne ostrzeżenia nie przyniosły efektów i Turcy wciąż zarabiali na umożliwianiu Rosji importu sankcjonowanych towarów, w tym podwójnego (cywilno-wojskowego) zastosowania, do akcji wkroczyło Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu USA. OFAC skierowało do tureckich banków jasny przekaz — „obsługujecie Rosję - nie będziecie mogli działać w USA”.

Podobne ostrzeżenia dostały banki z Chin – i także w tym roku zaczęły zamykać konta Rosjan. Na razie robią to banki państwowe.

Zarobić na rosyjskiej wojnie

O tym, że rosyjska wojna napędza turecką gospodarkę, świadczą statystyki przytaczane przez Economim. Eksport z Turcji do Rosji tylko w 2023 roku gwałtownie wzrósł o 23,2 proc. – z 7,6 miliarda dolarów do 9,4 miliarda dolarów. Eksportowano przede wszystkim produkty przemysłu chemicznego, motoryzacyjnego, owoce i elektronikę, w tym chipy, na które są nałożone sankcje.

Czytaj więcej

Turcja już nie wspiera omijania sankcji, ale jest tego cena

Po wprowadzeniu 12. pakietu sankcji UE tureckie banki zaostrzyły kontrole transakcji z klientami rosyjskimi lub za pośrednictwem rosyjskich banków. Zaczęły żądać większej ilości informacji i dokumentów potwierdzających brak sankcji wobec wszystkich uczestników łańcucha, oraz potwierdzenia, że importowane towary nie są objęte sankcjami — powiedział szef działu Dmitrij Suchowiersza z FM Logistic dla „Kommersanta”.

– Teraz przez tureckie banki nie przechodzi nawet płatność za usługi – dodaje Igor Czernyszew, dyrektor ds. rozwoju biznesu SOTA Logistic. Wszystkie tureckie banki żądają wskazania ostatecznych odbiorców i deklaracji towarów z kodami celnymi. A teraz tylko jeden bank w Rosji przekazuje wszystkie płatności jako korespondent. Oznacza to, że przy liczbie płatności przekraczającej 50 dziennie, zajmuje to co najmniej kilka dni – dodaje Czernyszew.

Banki
Od sprawy beznadziejnej do pełnego sukcesu. Dziesięć lat walki frankowiczów
Banki
Rekordowy zysk banku centralnego Szwajcarii. 16 mld franków do podziału
Banki
Saga frankowa przeciągnie się jeszcze na 2025 rok, albo i dłużej
Banki
Wyceny banków nie rosną wraz z ich zyskami. Co obniża giełdowe kursy?
Banki
Zaskakujący spadek oprocentowania kredytów hipotecznych