Prezes JPMorgan po raz pierwszy sprzeda część swoich akcji

Prezes JPMorgan Chase Jamie Dimon, po raz pierwszy od prawie 18 lat kierowania bankiem, sprzeda w przyszłym roku część swoich akcji - poinformował bank w oświadczeniu, powodując spadek cen akcji o ponad 3 %. Dimon sprzeda akcje „w celach dywersyfikacji finansowej i planowania podatkowego” oraz „nadal uważa, że perspektywy spółki są bardzo dobre” – podał bank.

Publikacja: 28.10.2023 14:40

Jamie Dimon

Jamie Dimon

Foto: Bloomberg

Jamie Dimon i jego rodzina zamierzają sprzedać 1 milion z 8,6 miliona posiadanych akcji. Według danych LSEG stanowi to niewielki procent akcji JPMorgan, którego kapitalizacja rynkowa przekracza 409 miliardów dolarów – informuje Reuters. Dimon, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli korporacyjnej Ameryki, poprowadził JPMorgan przez kryzys finansowy w 2008 roku. Odegrał także integralną rolę w ratowaniu First Republic Bank w tym roku, co pomogło stłumić zamieszanie wywołane upadkiem kilku banków regionalnych.

Jamie Dimon ostrzegał w październiku, że „może to być najniebezpieczniejszy okres, jaki świat widział od dziesięcioleci”. Mimo to JPMorgan odnotował 35% wzrost zysków. Według „Forbesa” majątek 67-letniego szefa banku szacuje się na 1,7 mld dolarów. Sprzedaż akcji nie ma związku z sukcesją na stanowiskach kierowniczych - zapewnił rzecznik spółki. Dimon nie ma obecnie planów sprzedaży większej liczby akcji, ale może rozważyć taką opcję w przyszłości - dodał rzecznik.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Banki
Pomoc przy spłacie rat kredytu mieszkaniowego. Nawet do 3 tys. zł miesięcznie
Banki
Ukraiński bank należący do PKO BP ma nowego prezesa. To były szef PKP
Banki
Commerzbank mocno oszczędza. 3300 pracowników w Niemczech straci pracę
Banki
W czwartek ważny wyrok TSUE w sprawie kredytów konsumenckich. Czy ruszy lawina pozwów?
Banki
Rosjanie kupili rekordowo dużo złota, ale kurczą się rezerwy kruszcu w bankach