Drakońska prowizja Raiffeisena w Rosji. Ma utrudnić handel z zagranicą

Austriacki bank wpisany na listę sponsorów rosyjskiej wojny wprowadził w Rosji zaporową prowizję na przelewy z zagranicy w dolarach amerykańskich. Od przelewu powyżej 1 tysiąca dolarów bank zabierze połowę.

Publikacja: 21.08.2023 16:58

Drakońska prowizja Raiffeisena w Rosji. Ma utrudnić handel z zagranicą

Foto: Milan Jaros/Bloomberg

Od 1 września Raiffeisenbank, rosyjska spółka austriackiego Raiffeisen Bank International (RBI), wprowadzi opłatę za przelewy przychodzące w dolarach. Prowizja wyniesie 50 proc. kwoty przelewu, minimalna 1000 dolarów, maksymalna 10 000 dolarów.

Bank wyjaśnia, że ​​nowe warunki mają zastosowanie do wszystkich przelewów przychodzących. „Bank jest zmuszony ograniczyć liczbę przelewów przychodzących w dolarach amerykańskich ze względu na zmieniające się warunki rynkowe. Zachęcamy klientów do korzystania z innych metod płatności” – cytuje bankowy komunikat prasowy gazeta Kommersant.

Czytaj więcej

Raiffeisen zostaje w Rosji. Duży wzrost zysku w kraju agresora

EBC nakazuje wyprowadzkę

Decyzja Austriaków to cios w rosyjski handel zagraniczny. Importerzy nie będą mogli teraz bez strat sprowadzać towarów poprzez Raiffeisena, chyba że zgodzą się na drakońskie opłaty lub przejdą na juany czy ruble, co wielu nie odpowiada.

W marcu Europejski Bank Centralny (EBC) nakazał austriackiej grupie bankowej RBI zamknięcie działalności w Rosji. Raiffeisen Bank odpowiedział, że „bada opcje relokacji”. Ostatecznie na początku sierpnia ogłosił, że przesunął do końca grudnia alokację do oddzielnego biznesu, rosyjskich aktywów. Poinformował o tym szef RBI Johann Strobl podczas telekonferencji z analitykami. Powiedział też, że wciąż rozważana jest możliwość sprzedaży aktywów w Rosji.

- Podczas naszej ostatniej rozmowy wskazaliśmy 30 września jako najwcześniejszą datę podziału, ale dziś wydaje się to mało prawdopodobne – powiedział Strobl (cytowany przez Interfax). Zaznaczył też, że grupa jest w trakcie "nieformalnego badania możliwości zatwierdzenia" przez władze rosyjskie takiej decyzji.

Złota kura

Po agresji na Ukrainę, rosyjska spółka stała się dla RBI kurą znoszącą złote jajka. Podczas kiedy większość zachodnich banków opuściła kraj agresora, Austriacy robili interesy, obsługując rosyjskie firmy pozbawione przez sankcje dostępu do zachodnich rynków finansowych. Stali się oknem na świat rosyjskiego biznesu. Za cały 2022 rok połowa zysku netto RBI pochodziła od rosyjskiego oddziału.

Obecnie Austriacy podają, że portfel kredytowy RBI, z wyłączeniem Rosji i Białorusi, wzrośnie o 2 proc. w 2023 roku. W okresie kwiecień-czerwiec zysk netto grupy spadł do 578 mln euro w porównaniu do 1,27 mld euro rok wcześniej.

Banki
Od sprawy beznadziejnej do pełnego sukcesu. Dziesięć lat walki frankowiczów
Banki
Rekordowy zysk banku centralnego Szwajcarii. 16 mld franków do podziału
Banki
Saga frankowa przeciągnie się jeszcze na 2025 rok, albo i dłużej
Banki
Wyceny banków nie rosną wraz z ich zyskami. Co obniża giełdowe kursy?
Banki
Zaskakujący spadek oprocentowania kredytów hipotecznych