EBC stracił cierpliwość: europejskie banki mają opuścić Rosję. Natychmiast

Europejski Bank Centralny wezwał banki ze strefy euro do zaprzestania operacji z rosyjskimi klientami. Dotyczy to szczególnie austriackiego Raiffeisen Bank i włoskiego UniCredit, które trzymają się rosyjskiego rynku, bo daje im ogromne zyski.

Publikacja: 20.06.2023 13:02

Europejski Bank Centralny chce by europejskie banki opuściły natychmiast Rosję

Europejski Bank Centralny chce by europejskie banki opuściły natychmiast Rosję

Foto: Bloomberg

Andrea Enria szef rady nadzorczej EBC, zwrócił uwagę, że pomimo tego, że wojna na Ukrainie trwa już od ponad roku, kilka europejskich banków, w tym austriacki Raiffeisen Bank i włoski UniCredit nadal zarabia w Rosji, informowała agencja Reuters.

Czytaj więcej

EBC wzywa banki z państw strefy euro do opuszczenia Rosji

Najwyższy czas się wycofać z Rosji

„Myślę, że ważne jest, aby banki koncentrowały się na dalszym zmniejszaniu ekspozycji na ryzyko i najlepiej, jak najszybszym opuściły rynek (rosyjski - red.)” – powiedział Enria.

Zauważył też, że banki w Rosji nie udzielają już nowych kredytów i trudno je sprzedać ze względu na naciski ze strony Moskwy, w tym wymóg zgody prezydenta na transakcję.

„Jest to proces, który nie tylko popieramy, ale także wywieramy dużą presję na banki, ponieważ kontynuowanie pracy w Rosji wiąże się z ogromnym ryzykiem utraty reputacji” – powiedział szef EBC.

Raiffeisen Bank International (RBI) i UniCredit kurczowo trzymają się Rosji, bowiem zarabiają tam ogromne pieniądze. W wypadku austriackiego banku połowę ubiegłorocznego zysku zarobił oddział rosyjski. Wobec opuszczenia federacji przez inne zagraniczne banki, RBI i Unicredit odgrywają ważną rolę w rosyjskiej gospodarce zmagającej się z rozległymi zachodnimi sankcjami. Pomimo nacisków EBC i europejskiej opinii publicznej umożliwiały rosyjskim firmom, w tym zbrojeniowym, transakcje z zagranicą.

Czytaj więcej

Austriacki bank pozbywa się rosyjskiej filii. Chce stracić jak najmniej

Amerykanie też sprawdzają

Działalność Raiffeisen zainteresowała Biały Dom. Trwa dochodzenie w sprawie RBI amerykańskich organów finansowych. W wypadku udowodnienia, że łamie amerykańskie sankcje, straci rynek USA. Bank jest wymieniony jako międzynarodowy sponsor wojny. Polska proponuje nałożenie sankcji na RBI.

Od początku roku do 5 maja 2023 r. Raiffeisen Bank potroił swój zysk w Rosji. Rynek kraju agresora dostarcza około 40 proc. zysków całej grupy bankowej Raiffeisen. W Rosji zysk banku za I kwartał po opodatkowaniu wyniósł 301 mln euro wobec 96 mln euro rok wcześniej. Za tym poszły wyższe podatki wpłacone do budżetu Kremla. A z nich reżim finansuje swoją wojnę.

23 maja 2023 roku pojawiła się informacja, że ​​Raiffeisen postanowił pozbyć się swojego rosyjskiego oddziału. Jeśli RBI nadal może wydzielić rosyjski biznes w osobną spółkę, to uczyni to właścicieli Raiffeisen Bank International akcjonariuszami nowej spółki giełdowej parkietu w Wiedniu.

Banki
SBB: po kredytach frankowych czas na walkę z kredytami złotowymi
Banki
Dobre wyniki gigantów finansowych z Wall Street
Banki
Od sprawy beznadziejnej do pełnego sukcesu. Dziesięć lat walki frankowiczów
Banki
Rekordowy zysk banku centralnego Szwajcarii. 16 mld franków do podziału
Banki
Saga frankowa przeciągnie się jeszcze na 2025 rok, albo i dłużej
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego