„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 19 zł kwartalnie!
Aktualizacja: 23.12.2024 04:36 Publikacja: 22.03.2023 17:26
Bank Tinkoff
Foto: Bloomberg
Rosyjski Tinkoff Bank przestał realizować przelewy w dolarach i euro do Mongolii, Serbii, a także do Bośni i Hercegowiny, czyli do krajów, do których uciekło wiele jego rosyjskich klientów. Przedstawiciele banku wyjaśniają, że istnieje możliwość wysłania przelewu w chińskich juanach do kilku instytucji kredytowych w tych krajach.
„Ze względu na nałożone sankcje, przelewy SWIFT mogą zostać zamrożone przez bank kontrahenta. Dlatego tymczasowo nie wykonujemy przelewów w niektórych walutach i do niektórych banków”- powiedzieli TASS operatorzy wsparcia Tinkoff-Bank.
W okresie przedświątecznym Polacy chętniej niż zwykle sięgają po pożyczki czy kredyty ratalne. Jednak nie jest to jakiś wielki boom, który kazałby sądzić, że zadłużamy się nadmiernie, a banki zbierają z tego tytułu odsetkowe żniwo.
Nieoczekiwanie dla wszystkich Bank Rosji nie podniósł bazowej stopy procentowej. Może to mieć związek z falą krytyki, jaka w ostatnich dniach spadła na prezeskę banku ze strony rosyjskiego biznesu, bankierów i dworu Kremla.
Już nawet NBP popiera postulaty branży co do koniecznej modyfikacji ustawy o kredycie konsumenckim.
Gospodarka niemiecka ma problemy, co tworzy wiele możliwości dla polskich firm. Pojawią się możliwości ekspansji – mówi Jarosław Dąbrowski, członek zarządu BGK.
Play, czyli najpopularniejszy operator komórkowy, w ostatnich latach dynamicznie rozwija się w obszarze usług internetu światłowodowego i telewizji. Widać to nie tylko przez pryzmat oferty, ale również infrastruktury. Firma buduje sieć stacjonarną w całej Polsce, w każdym kwartale przyłączając do niej kolejne dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych. Od lat rośnie też liczba nadajników operatora. Wszystko dlatego, że zapotrzebowanie na szybki internet i zużycie danych w domu i poza domem rośnie w niespotykanym tempie.
Jeszcze niedawno sektor grzmiał o swojej niskiej rentowności i niedoborach kapitałowych. Teraz okazuje się, że na odsetkach zarabia niemal najwięcej w UE. Po części to efekt tego, że na rachunki bankowe płynie rzeka pieniędzy.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Jest piątek, 20 grudnia a w podcaście „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek przedstawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Gospodarka Starego Kontynentu stoi dziś przed wyzwaniami, które zaważą na jej przyszłości. Polska prezydencja w Radzie UE może stać się impulsem do ożywienia gospodarczego Europy.
Restrukturyzacja firm jest często niezbędnym elementem prowadzenia działalności gospodarczej, a jednym z narzędzi dostępnych w ramach tej strategii jest podział spółki.
Wspólne finansowanie obronności, wzrost konkurencyjności europejskiej gospodarki, deregulacja – m.in. takie tematy będą priorytetem Ministerstwa Finansów podczas polskiej prezydencji w UE.
Nie mogliśmy narzekać na brak istotnych wydarzeń w polskiej i światowej gospodarce w 2024 roku.
Pomimo wsparcia unijnej biurokracji przewozy kolejowe maleją, co zwiększa ryzyko funduszy inwestujących w spółki wynajmu lokomotyw.
Jest czwartek, 19 grudnia - najważniejsze informacje w podcaście „Twój Biznes” przedstawia Bartłomiej Kawałek. Poruszymy dzisiaj tematy związane z polskimi propozycjami zmian w Zielonym Ładzie, starciem banków z konsumentami, kontrowersyjnym przejęciem udziałów w Commerzbanku przez UniCredit oraz batalią TikToka z amerykańskimi władzami.
Bruksela chce pogodzić Zielony Ład z konkurencyjnością gospodarek państw członkowskich. Polska ma w tym obszarze kilka postulatów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas