Mateusz Walewski: Na świecie kończy się akceptacja dla luźnej polityki fiskalnej

Umocnić złotego mogłaby pomóc rządowa deklaracja powolnego zacieśniania polityki fiskalnej – mówi Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.

Publikacja: 28.09.2022 21:10

Mateusz Walewski: Na świecie kończy się akceptacja dla luźnej polityki fiskalnej

Foto: mat. pras.

Dolar po raz pierwszy w historii kosztuje ponad 5 zł, tę barierę przebił też kurs franka. Euro jest po ponad 4,80 zł i też niewiele mu brakuje do rekordów. Dlaczego złoty jest tak słaby?

Złoty słabnie z dwóch powodów. Po pierwsze, w stosunku do dolara słabną wszystkie waluty, z wyjątkiem może franka szwajcarskiego. To ma związek z agresywną reakcją Fedu na inflację. Spośród głównych banków centralnych żaden inny nie zacieśnia polityki pieniężnej tak zdecydowanie. W naszym regionie podwyżki stóp były wyższe, ale to inny świat. Po drugie, dolar to waluta uchodząca za bezpieczną przystań, a teraz mamy globalny wzrost ryzyka związany z agresją rosyjską w Ukrainie. To ryzyko stale się wzmaga wraz z takimi wydarzeniami jak atak na rurociągi. To wszystko powoduje zwrot inwestorów ku dolarowi i frankowi, a odwrót od euro – Europa ponosi największe konsekwencje tej wojny – i walut z tzw. rynków wschodzących, w tym złotego.

Pozostało 83% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Banki
Frankowa kontrofensywa banków. Nie warto jej lekceważyć
Banki
Bank Pekao SA z ofertą EKO kredytu mieszkaniowego
Banki
Czy polskie banki chcą brać udział w odbudowie Ukrainy? Oto wyniki badań
Banki
Część członków RPP kruszeje w sprawie wiosennych obniżek stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Banki
Ostatni wielki rosyjski bank państwowy zostanie odcięty od zachodnich rynków