Sbierbank wydaje kredyty w juanach. Kolejne będą w rupiach

Jak się nie ma, co się lubi… Największy bank Rosji będzie kredytować biznes w chińskiej walucie. I zapewnia, że zapotrzebowanie na takie pożyczki jest „dość duże”.

Publikacja: 06.09.2022 14:28

Sbierbank wydaje kredyty w juanach. Kolejne będą w rupiach

Foto: Adobe Stock

Państwowy Sbierbank objęty sankcjami międzynarodowymi oferuje spółkom kredyty w juanach. Zapowiedział to Aleksander Wiediachin, pierwszy wiceprezes zarządu banku. Według niego w przyszłości możliwe jest również kredytowanie rosyjskich firm w rupiach indyjskich, ponieważ są to dwie główne waluty, na które „bank się nastawia”.

„Już zaczynamy pożyczać w juanach… Aktywnie współpracujemy z rupią indyjską, ale jak dotąd nie ma aktywnego popytu na takie kredyty. Jeśli się pojawi, jesteśmy również gotowi ich udzielić” – powiedział Wiediachin podczas Wschodniego Forum Ekonomicznego (cytat za TASS).

Andriej Kostin, prezes drugiego państwowego giganta - VTB (też pod sankcjami) - powiedział, że w banku rozważana jest możliwość udzielania kredytów w juanach osobom prawnym.

Czytaj więcej

Tajny raport Kremla: sankcje pogrążą Rosję na długie lata

Według Kostina, bank pracuje obecnie nad 11 projektami programów kredytowych na kwotę równą około 450 miliardów rubli. „Popyt jest głównie na kredyty w juanach” – powiedział.

Sbierbank rozważa również emisję obligacji denominowanych w juanach. „Obserwujemy rynek, sądzimy, że to będzie jesień-zima, kiedy Sber wejdzie na rynek długu i myślę, że oprócz tradycyjnych instrumentów również będziemy gotowi do lokowania zobowiązań w juanach” – dodał Wiediachin.

W lipcu Bank Rosji odnotował spadek portfeli kredytów walutowych przez rosyjskie banki na tle dewaluacji bilansów. Spadek dotyczył głównie kredytów korporacyjnych w dolarach i euro. Rosyjskim bankom brakuje tych walut. Jednocześnie potencjalne zainteresowanie kredytami w walutach „zaprzyjaźnionych krajów” napotyka problem finansowania długoterminowego - tłumaczą w banku.

Biznes do takich kredytów podchodzi ostrożnie. Większość walut „zaprzyjaźnionych krajów” ma niestabilne kursy i jest zagrożona dużymi wahaniami.

Banki
Kursy banków spadają. Inwestorów przestraszyła wizja szybkich cięć stóp NBP
Banki
Banki na pęczki kupują rządowy dług. To źle czy raczej dobrze?
Banki
Nowy podarunek Putina dla Trumpa. Kluczowy bank USA zarobi
Banki
„To transfer bogactwa od ludzi do banków”. Ministra mówi o nowym podatku
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Banki
Nie będzie fuzji Pekao i Aliora? Właściciel banków zmienia plany