Aktualizacja: 28.01.2025 03:02 Publikacja: 27.06.2022 17:02
Foto: Bloomberg
Szwajcarski bank Credit Suisse został skazany za niezapobieganie praniu brudnych pieniędzy. Sąd uznał winę banku i nakazał zapłacenie 2 mln franków szwajcarskich grzywny oraz przepadek 19 mln franków, czyli części wypranych 146 mln franków. Prokuratorzy domagali się, by bank zapłacił łącznie 42,4 mln franków. Wyrok sądu nie jest dobrą wiadomością dla Credit Suisse, którego reputacja już teraz jest, jak twierdzi Bloomberg, nadszarpnięta.
W oświadczeniu po wyroku bank poinformował, że będzie się odwoływać i podkreślił, że postępowanie dotyczy sprawy sprzed 14 lat. Bank protestował już pod koniec 2020 roku, gdy prokuratura rozpoczęła postępowanie i wniosła oskarżenie. Jednak szwajcarskie przepisy pozwalają wnieść oskarżenie przeciwko bankom nawet po długim czasie, jeżeli uważają, że te nie zrobiły wystarczająco dużo, by zapobiec praniu brudnych pieniędzy.
Najstarszy bank na świecie, włoski Monte dei Paschi di Siena (MPS), który niedawno był bliski bankructwa i został uratowany przez rząd, złożył przyjazną ofertę przejęcia za 13,3 mld euro większego Mediobanca poprzez zamianę akcji. I do tego, ma poparcie rządu!
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Dla banków polubowne rozwiązanie sporów frankowych to najtańsza opcja. Coraz częściej kierują więc takie propozycje również do tych klientów, którzy weszli na drogę sądową. I wierzą, że ta oferta zostanie przyjęta.
Polacy są dosyć zadowoleni z usług swoich banków, wystawiając ogólną ocenę 75 pkt na 100 pkt możliwych – wynika z najnowszej edycji badań prowadzonych przez ARC Rynek i Opinia. Najbardziej docenianym bankiem okazuje się obecnie VeloBank.
Dostęp do gotówki staje się coraz trudniejszy: znikają okienka kasowe, za wypłatę z bankomatu często trzeba płacić. Banki odpowiadają, że idą z duchem czasu, bo Polacy wolą płatności kartą czy mobilne. A obsługa gotówki też sporo kosztuje.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
EBOR zainwestował w naszym kraju w 2024 r. rekordowe 1,43 mld euro. I zapowiada, że to nie koniec.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Wdrażając rolnictwo regeneratywne, jesteśmy w stanie zredukować nawet ok. 40 proc. emisji pochodzących obecnie z systemu żywieniowego w Unii Europejskie do 2050 r. – mówi Michał Siwek z BNP Paribas Bank Polska.
Orlen w wyniku przejęć przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich lat znacząco poszerzył portfolio oferowanych usług i produktów. Nowa strategia spółki uwzględnia wszystkie segmenty, w których działa grupa, proponując nową ofertę dla klientów.
Orlen będzie dekarbonizował segment rafineryjny i petrochemiczny, oferując produkty nisko- i zeromisyjne, ale też poprawiając procesy wytwórcze w grupie. Firma chce nawiązywać partnerstwa z zewnętrznymi podmiotami i zakłada finansową roztropność przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
Konkurs na operatora wyznaczonego zapewne wygra Poczta Polska, ale spółka i tak musi zwiększyć efektywność działań, żeby przetrwać na coraz bardziej konkurencyjnym rynku.
Janusz Palikot jednak uzbierał i wpłacił 2 mln zł kaucji. Po niemal pięciu miesiącach opuścił w poniedziałek areszt śledczy we Wrocławiu, poinfomowała PAP. Czeka na niego syndyk i kilka tysięcy wierzycieli.
Firma Brand Finance opublikowała doroczną listę 500 najcenniejszych marek na świecie. W segmencie mody, biżuterii i zegarków nastąpiły spore roszady, a europejscy miliarderzy, kontrolujący znaczącą część tej branży, muszą przełknąć gorycz porażki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas