Deutsche Bank nie chce zerwać z Rosją. Inwestorzy oburzeni

Deutsche Bank poinformował, że nie wycofuje się całkowicie z Rosji, wywołując tą decyzją gniew inwestorów. Reszta banków z Wall Street zerwała więzi z tym krajem w związku z inwazją na Ukrainę.

Publikacja: 11.03.2022 13:52

Deutsche Bank w Moskwie

Deutsche Bank w Moskwie

Foto: Bloomberg

Banki i zarządzający aktywami dołączyli do wielu innych zachodnich firm, które wycofują się z Rosji po serii sankcji nałożonych na ten kraj przez społeczność międzynarodową – informuje Reuters.

„Często jesteśmy pytani, dlaczego nie wycofujemy się całkowicie z Rosji. Odpowiedź brzmi, że byłoby to sprzeczne z naszymi wartościami” – powiedział dyrektor generalny Christian Sewing w notatce skierowanej do pracowników Deutsche Banku. Dodał, że „nie byłoby to właściwe, jeśli chodzi o zarządzanie relacjami z klientami i pomaganie im w zarządzaniu ich sytuacją”.

Bill Browder, inwestor prowadzący kampanię na rzecz ujawnienia korupcji, powiedział, że pozostając w Rosji, największy niemiecki bank „jest w całkowitej sprzeczności z międzynarodową społecznością biznesową i spowoduje to zarówno protesty, utratę reputacji i relacji biznesowych na Zachodzie”.

Tim Ash, starszy strateg rządowy na rynkach wschodzących w BlueBay Asset Management, powiedział, że to co robi Deutsche Bank to „po prostu za mało”. „Być może Deutsche Bank musi spojrzeć świeżym okiem na swoje własne ramy ESG (środowiskowe, społeczne, zarządzanie)” – powiedział w rozmowie z Reuterem.

Duże banki z Wall Street w tym tygodniu poinformowały, że opuszczają rosyjski rynek. Goldman Sachs Group i JPMorgan Chase jako pierwsze amerykańskie banki zawiesiły działalność w Rosji. Najwięksi na świecie brokerzy ubezpieczeniowi Marsh i Aon również poinformowali, że wstrzymują działalność w Rosji.

Czytaj więcej

Zagraniczne firmy uciekają z Rosji. Zostawiają majątek, wstrzymują sprzedaż i dostawy
Banki
Od sprawy beznadziejnej do pełnego sukcesu. Dziesięć lat walki frankowiczów
Banki
Rekordowy zysk banku centralnego Szwajcarii. 16 mld franków do podziału
Banki
Saga frankowa przeciągnie się jeszcze na 2025 rok, albo i dłużej
Banki
Wyceny banków nie rosną wraz z ich zyskami. Co obniża giełdowe kursy?
Banki
Zaskakujący spadek oprocentowania kredytów hipotecznych