Pekao i KUKE zaoferują eksporterom nowe możliwości

Bank Pekao i KUKE przygotują dla klientów rozwiązania obejmujące produkty ubezpieczeniowe i gwarancyjne w ramach nowego systemu wsparcia eksportu.

Publikacja: 18.11.2021 19:00

Memorandum podpisali (na zdjęciu od lewej): ze strony Banku Pekao wiceprezes Jerzy Kwieciński i prez

Memorandum podpisali (na zdjęciu od lewej): ze strony Banku Pekao wiceprezes Jerzy Kwieciński i prezes Leszek Skiba, a ze strony KUKE prezes Janusz Władyczak i wiceprezes Katarzyna Kowalska.

Foto: materiały prasowe

Materiał partnera: Bank Pekao

Bank Pekao i Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) podpisały porozumienie mające na celu wdrożenie nowych produktów ubezpieczeniowych i gwarancyjnych w ramach nowego systemu wsparcia eksportu. Dzięki niemu klienci banku będą mieli zapewnioną nie tylko bezpieczną wymianę handlową, ale otrzymają dodatkowe instrumenty przyczyniające się do rozwoju ich działalności eksportowej.

Rozszerzenie oferty

Pekao współdziała z KUKE od 2018 roku, korzystając z produktów ubezpieczeniowych w zakresie wspierania polskich eksporterów zarówno w obszarze finansowania handlu, jak też eksportu krajowych dóbr i usług. Rozwój współpracy między obydwoma instytucjami zaowocował w minionych latach korzystaniem przez Pekao z pełnej gamy produktów ubezpieczeniowych, dostępnych w ramach systemu gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeń eksportowych. W rezultacie klienci banku zyskali kolejną możliwość zaistnienia na rynkach zagranicznych, realizując liczne kontrakty o istotnym znaczeniu i wartości dla rozwoju prowadzonych przez nich biznesów.

Celem podpisanego przez obie instytucje memorandum jest wdrożenie nowego systemu wsparcia eksportu, a tym samym zapewnienie polskim przedsiębiorcom – klientom banku – dalszej bezpiecznej wymiany handlowej zarówno w kraju, jak i za granicą. Jak również dostarczenie im nowych instrumentów rozszerzających wachlarz możliwości finansowania rozwoju ich działalności eksportowej.

Wdrożenie nowego systemu wsparcia eksportu dostosowanego do potrzeb przedsiębiorców, jak też instytucji finansujących umożliwi polskim eksporterom korzystanie z instrumentów finansowania działalności bieżącej oraz inwestycyjnej, do których szerokiego dostępu nie mają jak dotąd ich konkurenci z krajów Unii Europejskiej.

– Pekao od lat niezwykle intensywnie wspiera swoich klientów w zagranicznej działalności biznesowej. Umożliwiamy im bowiem korzystanie z szerokiego portfolio produktów oraz usług finansowych, wnosząc tym samym wkład w rozwój siły polskiego eksportu i umacnianie siły marki „Made in Poland" na świecie. Jest to element biznesowego DNA Banku Pekao od początku jego istnienia – mówi Leszek Skiba, prezes Banku Pekao.

– Zacieśnienie współpracy z KUKE z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na aktywności zagraniczne naszych klientów, którym będziemy mogli zaproponować rozwiązania jeszcze pełniej odpowiadające ich potrzebom – dodaje Leszek Skiba.

– Jednym z filarów strategii biznesowej naszego banku jest zaangażowanie na rzecz rozwoju polskiej gospodarki, w tym ekspansji międzynarodowej krajowych przedsiębiorstw. Porozumienie zawarte pomiędzy Pekao a KUKE to kolejny krok na drodze do realizacji tego celu – wskazuje Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao, nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej.

– Podpisane memorandum sprawi, że w naszej ofercie – obok klasycznych produktów finansowania zagranicznych polskich dóbr o charakterze inwestycyjnym – znajdą się również kredyty przeznaczone na finansowanie inwestycji krajowych, generujących eksport, zabezpieczone przez KUKE gwarancjami ubezpieczeniowymi czy też instrumenty finansowania dłużnego przeznaczone na zakup aktywów zagranicznych, korzystające ze wsparcia w postaci polisy ubezpieczeniowej. W ramach finansowania działalności obrotowej, związanej z realizacją kontraktów eksportowych, będziemy mogli zaoferować także produkty kredytowe finansujące łańcuch dostaw z zabezpieczeniem w postaci gwarancji – wymienia Jerzy Kwieciński.

Nowy system wsparcia eksportu

Warto przypomnieć, że Bank Pekao już od kilku miesięcy uczestniczy we wdrażaniu znowelizowanego systemu wsparcia eksportu, wypracowując wraz z KUKE – w drodze konsultacji – warunki funkcjonowania nowych rozwiązań produktowych.

Janusz Władyczak, prezes KUKE, zwraca uwagę, że nowe rozwiązania pozwalają bankom znacząco rozszerzyć zakres finansowania klientów bez ponoszenia większego ryzyka, umożliwiając ich szybszy rozwój.

– Polskie firmy za pośrednictwem banków zyskują możliwości zwiększające ich przewagi w rywalizacji na międzynarodowych rynkach, otrzymując dostęp do wyższych i atrakcyjniejszych cenowo kredytów na rozbudowę swojego potencjału eksportowego. Zyskują na tym wszystkie strony, w tym cała polska gospodarka, i to w sytuacji istotnej niepewności na rynku wywołanej trwającą pandemią, problemami z zapewnieniem dostaw komponentów czy cenową huśtawką surowców i materiałów – mówi Janusz Władyczak.

– Klienci Pekao otrzymują dzięki współpracy banku z KUKE kompletny zestaw narzędzi, który zapewni im na lata bezpieczne finansowanie transakcji handlowych, transakcji przejęć na innych rynkach oraz inwestycji w kraju i za granicą – podsumowuje Janusz Władyczak.

Materiał partnera: Bank Pekao

Materiał partnera: Bank Pekao

Bank Pekao i Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) podpisały porozumienie mające na celu wdrożenie nowych produktów ubezpieczeniowych i gwarancyjnych w ramach nowego systemu wsparcia eksportu. Dzięki niemu klienci banku będą mieli zapewnioną nie tylko bezpieczną wymianę handlową, ale otrzymają dodatkowe instrumenty przyczyniające się do rozwoju ich działalności eksportowej.

Pozostało 92% artykułu
Banki
Rośnie ryzyko prawne. „Trzeba coś z tym zrobić” – postulują bankowcy
Banki
Frankowa kontrofensywa banków. Nie warto jej lekceważyć
Banki
Bank Pekao SA z ofertą EKO kredytu mieszkaniowego
Banki
Czy polskie banki chcą brać udział w odbudowie Ukrainy? Oto wyniki badań
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Banki
Część członków RPP kruszeje w sprawie wiosennych obniżek stóp procentowych