19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 09:16 Publikacja: 14.10.2021 13:13
Jan Emeryk Rościszewski, prezes PKO BP
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
PKO BP podał w raporcie bieżącym, że prezes Jan Emeryk Rościszewski złożył rezygnację z funkcji prezesa i składu zarządu z dniem 22 października. Stanowisko to piastował od połowy czerwca tego roku, po tym jak rada nadzorcza powołała go po nagłej rezygnacji Zbigniewa Jagiełły.
Dzisiaj odbyło się posiedzenie przebudowanej rady nadzorczej PKO BP, podczas którego odwołano wiceprezesów Rafała Antczaka i Jakuba Papierskiego. Ten pierwszy odpowiadał za bankowość przedsiębiorstw, drugi za inwestycyjną. O ich usunięciu ze składu zarządu spekulowano już podczas czerwcowych zmian w zarządzie, ale nie udało się tego zrobić ze względu na rozkład głosów w radzie nadzorczej. Jednak we wtorek Skarb Państwa przeprowadził podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia dwie zmiany w nadzorze: odwołano Zbigniewa Hajłasza, a dzień wcześniej sam zrezygnował Piotr Sadownik. To ludzie kojarzeni z obozem premiera Mateusza Morawieckiego. W ich miejsce powołano Tomasza Kuczura i Bogdana Szafrańskiego na wniosek złożony przez Skarb Państwa (Ministerstwo Aktywów Państwowych, którym kieruje Jacek Sasin). To oznacza, że wpływy premiera Morawieckiego w PKO BP mocno zmalały na korzyść obozu związanego głównym rdzeniem PiS (wicepremier Sasin, szef rady nadzorczej PKO BP Maciej Łopiński i wiceszef Wojciech Jasiński).
Jeszcze dekadę temu to banki stały na pozycji wygranych w kwestii kredytów frankowych. Dziś konsumenci z łatwością pokonują największe nawet instytucje finansowe. Jak do tego doszło?
Według wstępnych danych Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) wypracował w 2024 r. rekordowy zysk 80 mld franków, dzięki zwyżce notowań akcji i cen złota oraz aprecjacji dolara. Ostateczny bilans będzie znany 3 marca.
Przy rekordowych zyskach w minionym roku banki mogłyby prawdopodobnie jednym ruchem zamknąć problem kosztów kredytów CHF. Ale tego nie robią, m.in. przez wzgląd na wysokość dywidendy dla akcjonariuszy.
Na koniec 2024 r. notowania części banków były nawet niższe niż rok wcześniej. Inwestorom chyba nie spodobały się decyzje właścicieli tych spółek. Perspektywy na 2025 r. w dużej mierze zależą od tempa obniżek stóp procentowych.
W końcówce minionego roku hipoteki staniały 7,35 proc., czyli do poziomu najniższego do 2,5 lat. Czyżby było to zapowiedzią w miarę szybkiego spadku kosztów pożyczania w Polsce?
Coraz więcej dużych, globalnych firm podkreśla, że preferują współpracę z dostawcami, którzy świadomie zarządzają swoją emisyjnością i podejmują działania w zakresie zrównoważonego rozwoju
TDJ Equity I, spółka z grupy TDJ, do której należy 50,59 proc. udziałów w Grenevii, wezwała do sprzedaży wszystkich pozostałych akcji tej spółki po cenie 2,12 zł za akcję. Zapisy na sprzedaż akcji potrwają od 20 stycznia do 28 lutego.
W 1992 r. dwaj mężczyźni zastrzelili kasjera kantoru w Zgorzelcu i uciekli, rabując ówczesny miliard złotych. Teraz zostali zatrzymani.
Osoby podróżujące pociągami przeżywają dziś koszmar. W nocy z 14 na 15 stycznia niekorzystne warunki atmosferyczne sparaliżowały polską kolej, sieci trakcyjne są oblodzone, a pociągi opóźnione już nawet dziesięć godzin.
W ciągu roku liczba sprzedawców na wszelkiego typu targowiskach spadła o niemal 8 tys., a największą grupę stanowili ci oferujący odzież czy obuwie. Rynek kurczy się także z powodu ekspansji dyskontów, również tych przemysłowych.
Ogólne przychody największej sieci handlowej w Polsce co prawda wzrosły do 23,6 mld euro, ale jeśli z wyników wyłączyć nowe placówki, to sprzedaż w 2024 r. była niższa w ujęciu rocznym.
Co najmniej 65 tankowców rosyjskiej floty cieni utknęło na redach portów, m.in. u wybrzeży Chin, Rosji i Singapuru, po nałożeniu przez USA sankcji na rosyjski sektor energetyczny. Eksperci spodziewają się wzrostu liczby unieruchomionych jednostek.
Rynku nie rozruszało nawet anemiczne jesienne ożywienie w transporcie. Przewoźnicy nie inwestują w tabor, na czym ciepią producenci naczep i przyczep, tnąc produkcję.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas