Ewa Łętowska

Ewa Łętowska

Prof. Ewa Łętowska: Prawno-polityczny przekładaniec

Pod uchwałą z 30 grudnia 2024 r. w sprawie sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego PiS z wyborów do Sejmu i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej mogłaby się śmiało podpisać wyrocznia delficka.

Ewa Łętowska: Lekcja nieznanego języka – czyli premier o prawie azylowym

Gdybym miała demonstrować studentom na czym polega różnica między dyskursem politycznym i prawnym – przytoczyłabym wypowiedź premiera z 12 października (data nieprzypadkowa!). Zapowiadając opóźnioną strategię migracyjną, Donald Tusk zasygnalizował „terytorialne zawieszenie prawa do azylu i energiczne zabiegi o uznanie w Europie dla tej decyzji”.

Ewa Łętowska o sprawie Romanowskiego. Mieszanie prawa z polityką

W sprawie immunitetowej wystarczyło wsłuchać się w głosy (były!) wskazujące na istnienie rozbieżności co do czasowego zakresu immunitetu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. A nie mieć nadzieję, że wystarczy działać.

Ewa Łętowska: Podział władz wyzwala wiele pokus

Trzecia władza musi szanować własne narzędzia i własny obowiązek przyzwoitego ich używania. Formalizm rozumowań czy widoczna hipokryzja uzasadnień oznaczają klęskę wizerunkową i brak społecznej akceptacji.

Ewa Łętowska: Złudzenie konstytucjonalisty

W obrocie funkcjonują koty Schrödingera, czyli nieważne, ale skuteczne decyzje administracyjne. Przypominam o tym w związku z dyskusją o legalności pozbawienia stanowiska Dariusza Barskiego, do niedawna prokuratora krajowego.

Ewa Łętowska: Fałszywa etykieta prezydenckiej prerogatywy

Suwerenistyczna koncepcja prerogatywy prezydenckiej jest konstytucyjnie nie do przyjęcia. A historycznie – przestarzała.

Prof. Ewa Łętowska: Właściwa rola we właściwej sztuce

Rzecznik praw obywatelskich, który umiejętnie wykorzystuje fachową wiedzę prawoznawczą, aktywność społeczną i zręczność medialną, „wystawia piłki” innym organom.

Ewa Łętowska: Fałszywy wniosek z prawdziwych przesłanek

Nie ma funkcjonalnego dualizmu orzecznictwa strasburskiego i luksemburskiego.

Łętowska: Afera sędziowskiej kasty. Nieocalone standardy dziennikarskie i sądowe

Niedawny wyrok związany ze sprawą niesławnej afery hejterskiej nie jest ani dobry dla wolności słowa, ani dla odwagi ludzi mediów czy sygnalistów. Ale sąd ma rację: jest pożądane ujawnianie okoliczności towarzyszących skandalowi, zamiatanemu pod ministerialne dywany.

Łętowska i Biernat wyjaśniają fałszywe stwierdzenia zawarte w wyroku TK

Komentarz Ewy Łętowskiej i Stanisława Biernata do oświadczenia sędziów TK w stanie spoczynku z 10 października 2021 r.